PÁTEČNÍ GLOSY 19.08.2011

Miroslava Macka
Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní a nepoučitelní. Kupříkladu ekonom Jan Švejnar, který má skvělý recept na řešení blížící se ekonomické krize: "Jsem přesvědčen o tom, že celosvětová ekonomika, nebo řekněme velké ekonomiky USA a Evropy, stále potřebuje dodat stimul. Už se sice zadlužila, když se snažila dostat z krize, podle mne by ale receptem bylo další krátkodobé zadlužení, a tím i stimul z vládního sektoru. Jeho součástí by ale musel být i pevný plán na zmenšení dluhu ve střednědobém horizontu."
Coby neekonom se zdravým selským rozumem navrhuji: okamžitě přestat žít si nad poměry, tedy na dluh a případnou krizi nechat proběhnout coby nezbytný očišťující proces. Bohužel politikové, jejichž jediným cílem je zvolení nebo znovuzvolení, spíše prosadí Švejnarovo řešení, tedy další sunutí problémů před sebou. Bohužel až ke konečnému super výbuchu.

Podle údajů zveřejněných v dnešních Lidovkách vybrali strážníci za 14 dnů po zmizení výstražných tabulí o měření rychlosti na pokutách dvojnásobek předešlé částky. Slušně řečeno jde o naplňování obecních pokladen, správně řečeno, o typickou buzeraci, neboť jsem přesvědčen, že bezpečnost silničního provozu to nevylepšilo ani o příslovečnou píď.

Krásný příklad drobné manipulace dnes nabízí server idnes: pod titulkem "Jakl hájí svobodu slova. I svobodu neonacistů zpívat" je Jaklova "rockerská" fotka, nikoliv fotka "civilní". Až budu mít spoustu času, vrhnu se na staré noviny a časopisy a sestavím fotopublikaci, dokazující, kterak jsou osoby novinářům momentálně konvenující prezentovány ušlechtilými portréty, častokrát retuší vylepšovanými, kdežto osoby upadlé v nelibost jsou zobrazovány v situacích, pózách či momentech navozujících u čtenářů nelibost či úšklebek...

Už dlouho jsem se tak nezasmál jako při čtení titulku "Otěhotněla jsem vlastně omylem, říká zpěvačka Radka Fišarová." Co si, proboha, myslela, že dělá?

Dnes vychází v Lidovkách můj pravidelný článek, tentokrát k "případu Bátora".