STŘEDEČNÍ GLOSY 10.08.2011

Miroslava Macka
Podivná zpáva: Podle Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo zemědělství porušilo ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, neboť do centrálního informačního systému, který eviduje dotace ze státního rozpočtu, nezaznamenalo ani nepřeneslo údaje o dotacích vyplacených v letech 2007 - 2009 ve výši 1,18 miliardy korun. Nechápu totiž, jak může něco takového učinit "ministerstvo". Chápal bych, kdyby zpráva zněla: pan XY a jeho podřízení z ministerstva zemědělství odbývali svoji práci a navíc porušili zákon, takže budou dílem propuštěni a dílem sankcionováni na platech.

Jestli Vám někdo bude tvrdit, že násilnosti ve Velké Britanii jsou důsledkem vysoké nezaměstnanosti, a to zvláště mezi frustrovanými mladými muži, použijte coby tvrdé protiargumenty fakta z knihy Zdeňka Kárníka "České země v éře první republiky: na vrcholu hospodářské krize v letech 1933 - 1934 bylo v ČSR cca 1,1 milionu nezaměstnaných, tedy spolu s rodinnými příslušníky bylo nezaměstnaností postiženo asi 3 miliony obyvatel, tj. přes dvacet procent populace. Zvláště v pohraničí však byla situace často mnohem, mnohem horší. Nebylo navíc téměř nikoho, kdo by následky krize nepocítil.
Počty prostávkovaných dnů ovšem za krize prudce poklesly, navzdory snaze tehdejší KSČ: zájmy zaměstnavatelů a zaměstnanců byly totiž stejné - bez prosperity podnikání nemohli zaměstnavatelé dosáhnout většího zisku, investovat a rozšiřovat výrobu a bohatnout a zaměstnanci najít slušnou či dokonce lépe placenou práci.
Zkuste pak najít jedinou fotogafii vyrabovaných obchodů, hořících aut či domů z této doby!
Holt je to v něčem jiném...

Nový silniční žákon je prý děravý neboť u psychotestů chybí prováděcí vyhláška. Když si však čtu, jak má probíhat průběh psychotestu, kroutím hlavou. Neboť jedním z hlavních testů je ten, při němž se promítají na obrazovku modelové situace a testovaný má rozhodnout, kdy už by při předjíždění hrozila srážka. Jenže: jinak se jistě bude rozhodovat řidič, který celý život jezdil se silným vozem se silnou akcelerací a jinak ten, který celý život jezdil ve staré líné kraksně. Mohl by mi nějaký odborník na psychotesty podat vysvětlení?

Mail od pana P.:
Chtěl bych Vám poděkovat za Váš článek o gayích. Dovolím si krátký komentář a připomínku z tzv. "druhé strany". Domnívám se, že slovo zpupnost není to pravé, žel lepší mne i přes veškerou snahu nenapadá. Podle mne za většinou účastníků stojí exhibicionismus, touha zviditelnit se a bohužel i snadné navázání sexuálních kontaktů (že je typ lidí navštěvující PRIDE obzvláště promiskuitní, netřeba pochybovat, ale o tom později).
Je mi 27 let, za deset let, co jsem si přiznal svoji orientaci, mě nikdy nikdo v ČR nediskriminoval, neurážel nebo dokonce nenapadl, ačkoliv se o mé orientaci ví (minimálně mé okolí - škola, rodina a práce). Nezaznamenal jsem jedinou negativní reakci. Považuji ČR za velmi tolerantní a na tom se shodují všichni gayové z mého okolí a jsme za to velmi vděční. Máme možnost registrovaného partnerství a když se dva kluci vedou za ruku, v podstatě to nikoho nezajímá - prostě ideální a nebojím se říci idylický stav. Neznám nikoho, kdo by měl problémy v práci nebo v rodině. Ano, určitě se vyskytnou nějaké incidenty, ale podle mne jsou to setiny promile.
Bohužel, začala se tu objevovat skupina gayů rekrutujících se hlavně ze studentů pražských a brněnských humanitních fakult, kteří začali zakládat různé antidiskriminační spolky a nutit všem gayům myšlenku, že kdo není členem gay spolku, nechodí na gay piknik, nenakupuje v gay obchodech, nechodí do gay klubu a v neposlední řadě kdo nejde na gay pride, je špatný člověk, stydí se sám za sebe a je nutno za něj nějakým způsobem bojovat.
Máme se v ČR dobře (o tom svědčí poměrně masivní úprk gayů ze Slovenska a v poslední době i z Polska hlavně do Prahy), nic nám nechybí. Troufám si s určitostí tvrdit, že účast na pride bude minimální - většina nebo podstatná část budou profesionální objížděči pride po celé Evropě z řad cizinců, kteří takové akce využívají k opíjení se, exhibicionismu a bohužel také k promiskuitě - další část budou tzv. "aktivisté" (jejichž genderový newspeak je mi snad ještě méně po chuti než agresivní rétorika Patra Hájka). Mám několik desítek gay přátel - nikdo z nich na pride nejde a většinou s ní nesouhlasí - téměř jistě budu čelit od svých heterosexuálních přátel dotazům (a chápu, že se budou ptát), zda se opravdu všichni převlékáme za ženy, nosíme kožené obojky a tanga. Věřte pane Macku, že podle účastníků této akce nemůžete českou gay komunitu (která ale vlastně žádnou komunitou není, neboť většina se odmítá sdružovat jen na základě toho, že jsou gayové) posuzovat. Tito lidé nejsou reprezentativním vzorkem a jsou výrazně minoritní v naší minoritě, bohužel jsou nejvíce vidět.
S pozdravem....

Mám rád stručné a výstižné informace, jako je kupříkladu ta následující o návštěvě amerického astronauta českého původu (jméno si nikdo nepamatuje, ale je to ten, co vzal do vesmíru "krtečka") u bývalého prezidenta Václava Havla na jeho chatě na Hrádečku: "Vřelé a výjimečné setkání se nečekaně protáhlo a bylo věnováno převážně obecnějším tématům souvisejícím s povahou vesmíru." Uf!