ČTVRTEČNÍ GLOSY 21.07.2011

Miroslava Macka
A tak tu máme opět (staro)novou výši daně z přidané hodnoty: tentokrát má vládní návrh sazby 20 a 14%. Protože je však každá koaliční dohoda tak jistá jako tvrzení Víta Bárty, že své poslance neuplácel, ale půjčoval jim peníze, ještě vyčkejme. Vládní experti nám pak zase vysvětlí, proč je další návrh taky skvělý.

Je zajímavé, kterak se veškerá koaliční debata vede o tom, kde se peníze ušetří a ušetřené utratí. Logické by přece bylo, kdyby šly veškeré ušetřené peníze na snížení dluhu.

Ovšem Vít Bárta chce značně přisypat ministerstvu dopravy na stavbu silnic, neboť bez toho prý neexistuje zvýšení naší konkurenceschopnosti. Toto tvrzení má ovšem jeden háček: Portugalsko má lepší silniční síť než Finsko a Egypt lepší než Norsko...jestli to náhodou není v lidech...

Předseda představenstva finanční skupiny AXA Henri de Castries v rozhovoru s Lidovkami řekl: Lidé přestávají politikům věřit, že dokážou zajistit jejich budoucnost. Lidé vědí, že nejlepší způsob, jak ochránit svoje úspory, je nedávat je státu.