ÚTERNÍ GLOSY 19.07.2011

Miroslava Macka
Jednotná daň z přidané hodnoty ve výši 19 % (téměř dva desátky ) by snížila deficit státního rozpočtu ze 3,5 % na 3,2 %. Tudy zřejmě cesta k vyrovnanému rozpočtu nevede. Možná vládě nakonec přece jen dojde, že recept na vyrovnaný rozpočet zná každá zodpovědná rodina: pořizovat si jen věci nezbytné a šetřit a šetřit.

Podle čerstvé zprávy si pražský dopravní podnik hodlá vypůjčit na investice zhruba šest miliard korun a půjčku krýt směnkou, za kterou by ručila Praha. Jak a do kdy by DP půjčku splácel, o tom zpráva taktně mlčí. Takže zřejmě by šlo o půjčku nevratnou.

Středočeský hejtman David Rath perfektně umí zařídit svoji politickou reklamu za veřejné peníze: desítkám billboardů nabádajících děti, aby nosily při jízdě na kole na hlavách přilby, vévodí právě středočeský hejtman. Teď by to chtělo ještě nějaké ty billboardy se zvířátky...

Také v USA už objevili politikové cestu, kterak řešit vážné problémy: vytvořit komisi. Děsivý americký rozpočet eskaluje politickou bitvu mezi demokraty a republikány, ale prý se blýská na časy: pracuje se na kompromisním návrhu, který by povolil nadále utrácet, ale vytvořil by komisi, který by začala jednat, kde šetřit.