ÚTERNÍ GLOSY 28.06.2011

Miroslava Macka
Copak asi říkali švýcarští vyšetřovatelé na to, že máme předsedu Ústavního soudu s Alzheimerem (nic si nepamatuje) a navíc, když si ještě pamatoval, tak se vůbec nedivil, že něco prodává (akcie dolů) za zlomek ceny?

Poslanci mandátního a imunitního výboru dnes mají řešit, zda vydají poslance Bártu a Škárku policii ke stíhání. To je divné. Věci veřejné, jejichž je Vít Bárta majitelem, přece před volbami halasně pokřikovaly, že imunitu poslanců zcela zruší. Takže Vít Bárta jistě požádá o zbavení nenáviděné imunity sám.

Až vám budou totálně chybět peníze a přátelé vám už odmítnou půjčovat bez toho, že začnete dramaticky šetřit, prodáte byt a budete víc makat, vyřešte to tím, že nepůjdete do práce. Řekovése zřejmě domnívají, že to tak funguje , viz dvoudenní generální stávka, a ti jsou přece zakladatelé demokracie...

A tak nám vydali zatykač na Kaddáfího. Teď už nebude moci cestovat se stanem a velbloudy po světě, domlouvat kšefty a vozit státníkům nákladné dary...

Čtenář glos Š. N. mi napsal tato moudrá slova:
Neustálá debata nad důchody a jejich reformou mne přivedla na myšlenku. Navrhuji přestat používat spojení "věk pro odchod do důchodu". Místo něj nabízím jednu z těchto alternativ: věk, kdy si můžu dovolit přestat makat; věk, odkdy mě (u)živí ostatní daňoví poplatníci; věk, kdy natáhnu ruku směrem ke státu (pro almužnu); věk, odkdy jsem rukojmí státu.
V jednom z posledních čísel Reflexu Jiří X Doležal spatřuje "jednoduché" řešení důchodů v soukromém spoření do finančních instrumentů a jeho podpoře a osvětě. Souhlasím s první částí. Spořit ve smyslu odkládat současnou spotřebu ANO, ale investovat do fondů, bankovních produktů NE. Rozhodně ne v době, kdy hyperinflace a devalvace národních měn klepe na dveře. Ba ani investici do nemovitostí nevidím jako spásnou kvůli riziku znárodnění. Kam tedy investovat? Doporučuji investovat do statků, které se těžko vyvlastňují, například do svého zdraví a do zdraví svých dětí. S tím lze začít okamžitě třeba zvýšenou tělesnou aktivitou a změnou jídelníčku (nemám na mysli utrácení za biopotraviny!). Také zodpovědná výchova svých dětí se ve stáří vrátí měrou vrchovatou.