STŘEDEČNÍ GLOSY 8.06.2011

Miroslava Macka
Ministr dopravy Šmerda před dvěma měsíci prohlásil, že existují smlouvy se stavebními podniky na stavbu silnic a dálnic ve výši 20 miliard korun, na které nejsou v rozpočtu peníze. Ve včerejším rozhovoru v Radiožurnálu prohlásil, že jde o smlouvy za 29 miliard, neboť se na krajských ředitelstvích silnic a dálnic stále objevují další smlouvy (z let 2007 - 2009). Kupodivu nepadlo, kdo za ten neskutečný bordel, kdy vedení rezortu neví každou vteřinu o každé koruně a každé smlouvě, může... kdo nakonec vše zaplatí, je bohužel jasné.

Začínám mít podezření, že ta německá nákaza escherichií rozhodně není náhodná. Konečně se totiž dostala ven informace, že 17 hostů restaurace v Lübecku, u kterých byla zjištěna infekce, byla skupina daňových úředníků...

Martin Komárek v dnešní MF Dnes:
Po tom, co víme o Bártových záměrech, o tajemných obálkách a sponzorských penězích v igelitkách, působí protikorupční patos "veverek", jako by teď Strauss - Kahn kázal v kostele o pohlavní zdrženlivosti.

Radka Kvačková ve včerejších Lidovkách:
Elitní univerzita v Cambridge bere do bakalářského studia pořád stejně uchazečů - kolem tří tisíc. To Univerzita Karlova za posledních dvacet let počet přijímaných zdvojnásobila a například u Masarykovy univerzity je nárůst studentů ještě větší. Lze pak ještě udržet kvalitu?

Čtenář glos Z. V. mi napsal:
Co se týče ministra Hegera a sebrání peněz zdravotním pojišťovnám (tedy občanům) ve prospěch VZP, tak za to by se nemusel stydět ani kovaný bolševik. Kromě toho, že peníze protečou a brzy bude nynější stav zpět (protože systémově není vidět žádná změna), tak se rozvíjí další bizarní scénář: pokud zdravotní pojišťovny přistoupí ke kroku žaloby na stát o zabavené peníze, tak vítězem budou vždy jedině právníci obou stran sporu a jistým prohrávajícím VŽDY jen občan-poplatník. Ať spor vyhraje kdokoliv. Poplatník platí současně obě strany sporu včetně jejich právního zastoupení. Nevšiml jsem si, že by ministr Heger hodlal vyvodit nějakou konkrétní odpovědnost vůči plýtvavé VZP a osobám, které mají stav na svědomí. I zpětně. Tedy tradiční stav ...

Za druhé - na úvaze ministra Hegera můžeme vidět, co udělá stát, až nebudou peníze na důchody, přičemž v penzijních fondech by se nacházely nemalé peníze lidí, kteří si v potu tváře tvořili svou hromádku, ať už zcela dobrovolně nebo přes druhý pilíř po opt-outu, pokud do něj kdysi nevratně vstoupili.... A to je dnes ve vládě pseudopravice, co teprve levice ...

Čtenář glos P. S. mi napsal:
Reaguji tímto na postřeh čtenáře glos O.V. V podstatě bych se vším souhlasil až na názor, že je možné v nějakém horizontu vzděláváním dosáhnout změny nazírání obyčejných lidí na informace. Já si myslím, že je to naprosto nemožné, a je kolem nás vidět, že situace se nezlepšuje ani nestagnuje, ale zhoršuje. Lidé se více a více chovají jako tupé stádo, které ovládat není problém. Ale ono se není čemu divit. Člověk s průměrnou inteligencí, a těch je většina, není schopen se bránit promyšlené, cílené a obratné manipulaci, která je většinou dílem lidí vzdělaných právě v této činnosti. V podstatě každá reklama je manipulace, každý přihlouplý seriál je manipulace a každé zprávy ve sdělovacích prostředcích jsou manipulace.

Čtenář glos P. B. mi poslal následující vtip (tedy, pokud je to vtip):
Na tiskové konferenci se ptá novinář ministra financí Kalouska: "Pane ministře, z čeho jste vycházel při tvorbě nových daňových zákonů?"
Kalousek: "Z poslaneckého bufetu..."