ÚTERNÍ GLOSY 31.05.2011

Miroslava Macka
Poslanec Věcí veřejných Michal Babák během dvou let nanosil do bank skoro osm milionů korun, chvíli peníze přehazoval z účtu na účet a pak většina z nich skončila na účtu Věcí veřejných. Ne, abyste si mysleli něco špatného! Michal Babák přece vše vysvětlil. Peníze si vypůjčil a vrátí je z prodeje akcií, za které dostane 30 - 40 milionů korun a ty peníze z účtu na účet přehazoval přece proto, že chtěl zůstat neznámým dobrodincem...

Mám rád jasná a zřetelná sdělení: vláda se s církvemi předběžně dohodla, že jim vrátí majetek za 75 miliard korun a k tomu přidá 59 miliard v hotovosti. A kde je vyčaruje? Ministr kultury Besser má zcela jasno: "Možné finanční zdroje na vyplacení církevních restitucí hledáme."

Čísla k zamyšlení: Na konci ledna tohoto roku chybělo v důchodovém systému 1.8 miliardy korun, na konci února 4.5 miliardy korun, v březnu 12.5 miliardy. Podle odhadu náměstka ministra financí Minčiče by koncem roku mohlo manko dosáhnout 45 - 50 miliard korun.
Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank k tomu dodává: Na stole již máme důchodovou reformu. Podle programového prohlášení vlády to byla priorita. Nicméně to nejlepší, co s ní teď vláda může udělat, je návrh zmuchlat, hodit do koše a začít znovu.

Benjamin Kuras ve včerejší MF Dnes k pomoci rozvojovým zemím: Promrhané peníze se za to půlstoletí odhadují nejméně na bilion dolarů. Na mizerii obyčejných Afričanů nic nezměnily, zato pomohly udržovat u moci vlády zkorumpovaných lupičů.