PÁTEČNÍ GLOSY 27.05.2011

Miroslava Macka
Podivnou debatu o tom, kdo má určit tzv. "standardní zdravotní péči", tedy rozsah a obsah zdravotní péče, hrazené z povinného zdravotního pojištění, nechápu. Pokud stále platí, že ODS a TOP 09 jsou pravicové politické strany, pak by měly mít i zásadu, že vždy rozhoduje ten, kdo platí: v tomto případě tedy plátci zdravotního pojištění prostřednictvím zdravotních pojišťoven, v jejichž řídících orgánech ovšem nesmějí sedět politikové či odboráři, ale jen a jedině reprezentanti největších plátců pojištění. Pojišťovny mají navíc, jako jediné, nejvíce přesných údajů k přesnému ekonomicko - medicinskému rozhodnutí. Takhle jednoduché to je, když se dodržují zásady!

Vládě jaksi nevycházejí reformní počty: zcela zapomíná, že zvýšení DPH postihne i státní instituce, že lidé budou nakupovat méně, že kompenzace se nakonec zásluhou vládních populistů enormně rozšíří...a nakonec budeme rádi, že za více vybraných peněz dostaneme přerozděleno stejně peněz jako dřív...

Sedm let se táhla unijní jednání, zda mohou být karlovarské lázeňské oplatky karlovarskou specialitu či nikoliv. Zdalipak někdo vyčíslí, kolik ten eurounijní právní špás stál daňové poplatníky?

Čtu o nadšení, které ovládlo Evropu, neboť byl po 16 letech dopaden srbský generál Ratko Mladič. A hned mne napadá, jak lehce si dokážeme nechat nakukat představu, že jedna jediná osoba je tím ďáblem, který za vše může a jeho dopadením a odsouzením jsou smazány viny. Jako by se odsouzením nejvyššího vyvinily ty tisíce a desetitisíce aktivních přisluhovačů a vykonavatelů. Že ano, soudružky a soudruzi? Za všechno přece mohli jen Gottwald nebo Barák nebo Husák nebo Bilak, že?