PONDĚLNÍ GLOSY 23.05.2011

Miroslava Macka
Kdyby některé věty, které zazněly na sobotní odborářské demonstraci, pronesl svalnatý mladík s holou hlavou a vytetovanou svastikou, strhlo by se mediální peklo a spousta známých osobností by začala organizovat petice na obranu demokracie. Když zazní z úst levičáků, jde o přirozený protest...

Zdá se, že audity nákupů drahé lékařské techniky v českých nemocnicích, které dopadly vesměs dobře, měly jednu jedinou chybu: obvyklá tržní cena toho kterého přístroje, vypočítaná katedrou biomedicíny ČVUT, neodpovídala skutečnosti (kupříkladu referenční cena magnetické rezonance byla stanovena na 35 milionů korun, přičemž na trhu se dá běžně koupit o deset milionů levněji). Slovo audit, jak se zdá, by konečně mohlo mít český ekvivalent = zástěrka.

Věci veřejné si volí nového předsedu. Předem už je ovšem rozhodnuto, že na schůzky koaličních špiček bude chodit i Vít Bárta! Vsadím se, že i tuhle šaškárnu si nechají Nečas a Schwarzenberg líbit.

Některým zprávám se už ani nechce věřit: žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství měla nabádat podřízenou státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (kauza Drobil - Michálek), ba dokonce má její přípis obsahovat slova, že "vzepřít se tomuto doporučení není možné".