STŘEDEČNÍ GLOSY 18.05.2011

Miroslava Macka
Starostové Prahy 6 (nynější ministr životního prostředí Chalupa), Prahy 10 (nynější místostarosta Lipovský) a Prahy 13 (nynější poslanec a starosta Vodrážka) svěřili veřejné stamiliony k investování společnosti Key Investments. Zřejmě měli vysokou důvěru v jejich schopnosti. Divím se ovšem, že jim žádný z novinářů dosud nepoložil otázku (tímto tak činím), kolik svěřili výše zmíněné skvělé společnosti svých soukromých peněz?

Ministr financí Kalousek poskytl 16. května t.r. státní záruku ve výši 7,7 miliardy korun za dluhopisy, které EU vydá na krytí půjčky Portugalsku. Paragraf 73 zákona o rozpočtových pravidlech ovšem hovoří jasně: "Česká republika poskytuje státní záruky, jen stanoví-li tak zvláštní zákon."
Což se v tomto případě nestalo, takže ministr jednal protizákonně. Kalousek na to reagoval následovně: "Je maximálně nepravděpodobné, že by kdy skutečně se tato garance stala realitou. To znamená, že by EU požádala Českou republiku, ať doplní evropský rozpočet."
Což ovšem nic neubírá na faktu, že porušil zákon a obešel zákonodárce.
Jsem velmi zvědavý, zda už je tento stát v tak vysokém stavu rozkladu, že to klidně projde...

V dnešní MF Dnes vyšel rozhovor Barbory Tachecí s poslancem VV Michalem Babákem. Před jeho pročtením doporučuji dát si velkého panáka!

K rozhořčení předsedy vysídlených Němců žijícich v Rakousku Reimanna, že prezident Klaus překrucuje dějiny: Největším poválečným diplomatickým úspěchem Rakouska bylo vsugerování zbytku světa, že Hitler byl Němec a Beethoven Rakušan.

Čtenář glos J. M. mi napsal k mé glose o ministru kultury Jiřím Besserovi:
Včerejší rozhovor v Radiožurnálu jsem slyšel, byl výtečný (ze strany ministra). Četl jsem v LN proti panu ministrovi nenávistné výlevy paní Machalické jako hlavní protagonistky tažení proti němu, o nějaké omluvě teď ani slechu. Jednou se ho v LN nesměle zastala dokonce i paní Šiklová, když chválila jeho sympatické vystupování a slovní projev. Sám jsem ho viděl, když letos ve Stavovském divadle po představení Věci Makropulos předával ocenění legendární Soně Červené. Hezký proslov a milé nevtíravé chování.