ČTVRTEČNÍ GLOSY 12.05.2011

Miroslava Macka
Zdá se, že Radek John ani neumí podat demisi. Oznámení na tiskovce, že ve vládě končí, demisí rozhodně není. Holt na něj také platí moudrá slova mého učitele hudby, který k různým tehdy začínajícím rockerům říkával: Co neumějí zahrát, vyřvou a vydupou...

Nestačím zírat: "úsporná vláda" respektive ministerstvo vnitra slíbilo České veterinární správě 25 milionů korun na program "Česká zvěřina", který má "omezit černý prodej zvěřiny a zvýšit povědomí lidí o tomto mase". Čípak kamarádi ten program zrealizují?

Předseda ČSSD Sobotka si udělal audit pracovitosti jednotlivých stínových ministrů. Audit měl pro Sobotku mimo jiné vysledovat, kdo ze stínových ministrů pořádá tiskové konference, posílá do médií tiskové zprávy anebo jak často je v médiích vidět.
Proč se to tedy jmenuje audit pracovitosti, nechápu. Snad audit vytváření PR bublin...

Čtenář glos P. J. mi napsal:
Jan Werich, moudrý to muž, v jedné ze svých pověstných předscén s Miroslavem Horníčkem se dotkl osoby vévody Albrechta z Valdštejna a jeho vojensko-politických ambicí a vizí, za něž byl, jak známo, Valdštejn odměněn bodnou ranou do těla. Příslušný dialog končí takto: "...a nebyl to blbej nápad. Proto ho taky zabili. Za velký nápady se zabíjí, za blbý nápady se nezabíjí. Kdyby se zabíjelo za blbý nápady, to by bylo bytů volnejch!”
Mám pocit, že kdyby se dnes zabíjelo v české kotlině za blbé nápady, máme tu hustotu osídlení jako na Aljašce.
Nejčerstvější příklad za mnohé - snížení bezcelní hodnoty dovozu ze třetích zemí na limit 22,00 EUR. Opatření, které má zřejmě přispět k naplnění státní kasy a které mohl vymyslet pouze státní úředník na ozdravném pobytu v zotavovně v Praze-Bohnicích. Nápad hodný šílených římských imperátorů, při němž si lidé z praxe nutně musí ťukat na čelo.
Zásilka v hodnotě 22,00 EUR a více bude tedy nyní podléhat celnímu řízení a následnému vybírání cla a DPH. V limitním případě jde o celní hodnotu řekněme 550,00 Kč, což v případě celní sazby např. 10% a DPH ve výši 20% znamená přínos pro stát v částce 176,00 Kč. Když si uvědomíme, že onu zásilku musí někdo vzít do ruky, prohnat rentgenem, když si nebude jist obsahem, tak rozbalit, znovu zabalit, vystavit výměr na celní dluh, případně napsat dopis adresátovi s požadavkem na doložení celní hodnoty (požaduje se zpravidla výpis potvrzující výši úhrady dodavateli), odpověď adresáta, následné odeslání zásilky po celním řízení, tak tu máme administrativy a ztráty času za stovky až tisíce Kč.
Nyní má osobní zkušenost. Mám firemní vůz dovezený z USA. Ne z rozmařilosti, nýbrž proto, že evropský vůz obdobné kategorie by byl 2x dražší (proč asi?). 24. dubna t.r. jsem si pro tento vůz objednal náhradní díly asi za 110,00 USD, takže čekám, že státu doplatím asi 600,00 Kč na clu a DPH. Americký dodavatel díly odeslal 26.4. a 28.4. dorazily letecky
do Prahy. Od této doby do dnešního dne leží někde v Praze na poště a čekají. Já rovněž čekám a auto je nepojízdné. Kdybych tyto díly už měl a mohl auto používat, mohl jsem velmi pravděpodobně zajistit pro firmu zakázky za ca 500 tisíc Kč, což by v zisku mohlo činit nějakých 120 tisíc Kč, z nichž by stát na daních získal asi 23 tisíc Kč. Nicméně pro stát je zřejmě důležitějších oněch 600,00 Kč. Tomu se říká šetřit, ať to stojí, co to stojí.
My, co nemáme moudrost státních úředníků, samozřejmě už teď víme, že se rozvine efektivní systém dvojích fakturací a podfakturací, takže očekáváme posílení počtu úřednictva, které bude hlídat a kontrolovat správnost uváděných celních hodnot. A jelikož je to neuhlídatelné, tak s velikou pravděpodobností očekáváme, že se nakonec začne blbnout s "cenami obvyklými” a clo a DPH se začnou vybírat více či méně paušálem.
A dalším příkladem úřední blbosti je aféra šéfky exekutorské komory Tvrdkové. Její "hraběcí rada”, aby se lidé, poctění neoprávněnou návštěvou exekutora, nejlépe odstěhovali a změnili si jméno, už je skutečně pozvánkou na dýchánek u doktora Chocholouška. A nejhorší je, že pan ministr Pospíšil se svou dětskou tváří sice prohlásil, že její výrok je absurdní, nicméně aby takovou kr..u (prospěšné dojnice prominou) vyrazil navěky z oblasti justice, tak k tomu to zřejmě ještě nestačilo. Já sám jsem přesvědčen, že poslanci, když schvalovali předpisy ohledně exekučního řízení, museli být zhulení nebo podplacení, protože něco tak nebetyčně a neurvale nespravedlivého by snad člověk ve střízlivém stavu nemohl schválit. Tady by se měl nechat vidět Ústavní soud a ne se patlat ve stavebním spoření. Podle mne by Ústavní soud měl především hlídat ústavnost a maximální soulad práva se spravedlností a normu, která vymáhá právo pomocí zákonem posvěceného bezpráví, by měl okamžitě sám zrušit.