PONDĚLNÍ GLOSY 18.04.2011

Miroslava Macka
Možná by někdo měl vysvětlit Věcem veřejným a Radku Johnovi, že boj s korupcí je záležitost občanů, nezávislé policie a nezávislých státních zastupitelství, nikoliv potroublého politika v křesle ministra vnitra, který si z toho místa chce halasným pokřikem získat na svoji stranu stejně potroublé voličstvo.

Ivan Langer jako by si neuvědomoval, že veřejným voláním po odstranění Johna a ABL z vlády nahání Věcím veřejným příznivce...

Náš Kocourkov dospěl do další fáze: výklad článku ústavy, hovořící o přijmutí demise mimistrů "bez zbytečných odkladů" provádí prezident republiky a nikoliv Ústavní soud...

A už opět to socialistické myšlení: podle navržené koncepce reformy zdravotnictví by mohly zdravotní pojišťovny vypovídat lékařům smlouvy, přičemž ministerstvo uvažuje o výpovědní lhůtě tři až pět let!
Strašně rád bych žil ve státě, v němž by do smluv mezi poskytovateli zdravotní péče a pojišťovnami stát nemluvil a nezasahoval.
Představa, že pojišťovna nemůže pohrozit neefektivně léčícímu lékaři rozvázáním smlouvy, ale musela by čekat tři, čtyři, pět let, je absurdní. Představa, že by se pojišťovna před vypovězením smlouvy nesnažila s lékařem důvody zbytečně neefektivní léčby probrat, taktéž.
Ve Spojených státech jednou jedna instituce (jméno už si nepamatuji) učinila průzkum "drahých" diagnóz (a to drahých jednorázově i drahých z důvodů nezbytné dlouhodobé až celoživotní léčby) a to s následujícím výsledkem: nemoci jsou buď léčeny vhodnými postupy v nepravý čas, nebo ve správný čas nevhodnými. Tady je pak nesmírný prostor pro pojišťovny, aby lékaře patřičně proškolovaly (a sankčně je nutily k efektivitě), neb se jim to vyplatí (zvláště, když budou jejich zaměstnanci platově motivováni na hospodářských výsledcích).
V současném zdravotnickém socialismu je to však každému jedno, jen natahuje ruku do našich kapes...

Ke koaličním jednáním bych měl jednu stručnou poznámku: ke gentlemanské dohodě je nezbytně zapotřebí gentlemanů...

Bohumil Doležal v dnešních Lidovkách: "Ke vzniku opravdu nové celostátně úspěšné strany je dnes zapotřebí spousta peněz a solidní personální základna."
Což dozajista platí, ovšem zdaleka nejdůležitější je moudrý a charismatický lídr, ne mediální rychlokvaška.

Rada americkým voličům, opsaná z Facebooku:
Jestli jste v roce 2008 volili Obamu, abyste dokázali, že nejste rasisté, volte v roce 2012 někoho jiného, abyste dokázali, že nejste idioti.