ČTVRTEČNÍ GLOSY 24.03.2011

Miroslava Macka
"Připravenost" a absurdita penzijní reformy ještě více vynikají při debatách o výši fondových poplatků: vláda nabízí čtyři varianty (odvozené od výše vkladů, od míry jejich zhodnocení a dvě kombinace obou způsobů) a lidé mají možnost do 5. dubna se k té které možnosti vyjádřit na webové stránce ministerstva financí, přičemž převažující názor bude pro vládu "dost podstatné vodítko".
Nabízím jednodušší variantu: ponechat všechny peníze a odpovědnost lidem.

Pokud se Číně podaří během příštích dvaceti let udržet roční růst na úrovni osmi procent, tak by Peking mohl předhonit Spojené státy americké a stát se světovou ekonomickou jedničkou, uvedl hlavní ekonom Světové banky (SB) Justin Lin.
Miluju takové dvacetileté prognózy: vůbec totiž neberou v potaz, co se za dvacet let všechno může přihodit a vždy mi připadají jako ty staré prognózy, kdy nějaký stát předběhne Anglii ve výrobě parních kotlů nebo Německo ve výrobě logaritmických pravítek.
Nemohu se navíc zbavit dojmu, že to bude zatraceně dřív a větší podíl na tom budou mít Spojené státy a ne Čína.

Zítra vyjde v Lidovkách můj text o zamýšleném navýšení poplatků ve zdravotnictví, se kterým přišel ministr zdravotnictví Heger.