PONDĚLNÍ GLOSY 7.03.2011

Miroslava Macka
Zajímavý způsob vládnutí: v reakci na prezidentovu kritiku návrhu důchodové reformy řekl ministr financí Kalousek, že když vůbec poprvé došlo k politickému kompromisu, tak je nezbytné reformu udělat.
O kvalitě toho kompromisu ani slovo, o kvalitě těch, kteří jej udělali ani slovo: je to příšerná představa, že tak neuvěřitelně důležitá věc, která má být funkční a životná desetiletí, závisí na kompromisu s Věcmi veřejnými a podobnými politickými "velikány"!

Ministerstvo obrany pod vedením člena "úsporné" vlády Vondry připravuje uctění stoletého výročí vzniku legií. Za půl miliardy z našich kapes! Takže namísto důstojného připomenutí, které by si účastníci jistě rádi zaplatili ze svého, předražené monstrakce, na kterých vydělá pár "kreativců" a které zcela znechutí veřejnost. Kocourkov na druhou!

V neděli jsem slyšel na Radiožurnálu odpovídat šéfa oddělení dopravy Středočeského kraje Františka Mrázka na dotazy redaktora, týkající se rušení asi 5% autobusových spojů v kraji. Na dotaz, že zřejmě důvodem není snížení příspěvku na dopravu od státu, jak tvrdí krajští představitelé, když suma zůstala pro letošek stejná a daňový výběr se zvýšil, zazněla neuvěřitelná odpověď: Já se omlouvám. Ale já jsem dopravák a na toto vám neodpovím.
Buďto to šéf dopravy skutečně neví, ale pak nemá na svém místě co pohledávat, nebo to zatraceně dobře ví, ale bojí se svého pomstychtivého šéfa Ratha natolik, že se hloupě vymlouvá.

Tuhle jsem slyšel na ČT 24 jakousi anketu o manželství, zda je již přežitkem nebo ne. Zaujal mne názor jednoho z účastníků ankety, že pokud bude muž manželku považovat za vlastnictví, což dokazuje přípona -ová, bude mít manželství smysl.
Myslím, že by bylo skvělé, pokud by muži považovali své ženy za vlastnictví, samozřejmě v tom původním slova smyslu: tedy s morální povinností se o majetek starat, ochraňovat ho a bránit ho.
Jsem také přesvědčen, že ženy, které v tomto slova smyslu svému muži patří, nosí jeho jméno včetně té přípony rády a s hrdostí.

Čtenář glos J. B. mi napsal:
Rozpočtový výbor Evropského parlamentu schválil navýšení výdajů, které mohou europoslanci měsíčně utratit za asistenty, a to o dalších 1500 eur (přes 36 000 korun). Celkově tak budou mít měsíčně na spolupracovníky 18 820 eur (456 000 korun), napsal na svém webu týdeník European Voice.
Kdysi jsem si říkal, že bych chtěl být senátorem v Parlamentu ČR - pohoda, klídek a tabáček za hodně peněz. Nyní měním názor, chtěl bych být europoslancem. Proč? Proti tomu, co dělají tito naprosto zbyteční eurobyrokraté je práce senátora děsná dřina za málo peněz.
P.S. Například našeho skvělého europoslance tatíka Falbra jsem naposledy zaregistroval, když našim odborářům radil jak mají přitvrdit a vzít si příklad z francouzských odborářů...

Čtenářka glos V. S. mi napsala:
Vaše - i jiné - úvahy nad zákazem diskriminace podle pohlaví mi připomněla starší historii, kterou mi kdysi vyprávěl kolega a dušoval se, že je pravdivá. A pokud není, měla by být :-)
V Tesle Orava potřeboval v 70. letech jeden zaměstnanec (muž) rychle rozvázat pracovní poměr, což v dobách, kdy zaměstnavatel mohl prodloužit výpovědní dobu až o 9 měsíců, nebylo tak jednoduché. A tak podal výpověď k termínu, který se mu hodil, a jako důvod uvedl, že je těhotný. Protože to byl vcelku známý vtipálek a recesista, na osobním oddělení se tomu srdečně zasmáli a nereagovali. Což ovšem byla chyba, protože neodpovězení na žádost do zákonem stanovené lhůty znamená, že je žádost vyřízena kladně. Takže onomu pánovi skončil pracovní poměr k danému datu kvůli jeho těhotenství.
Obávám se ovšem, že co jsem téměř čtyřicet let nosila v paměti jako krásnou absurditu, se co nevidět stane politicky korektní realitou.