ÚTERNÍ GLOSY 1.03.2011

Miroslava Macka
Výkonná rada ODS zrušila osmnáct místních sdružení, které nějakým způsobem spolupracovaly na obecní úrovni se zastupiteli KSČM. Stejný osud postihl před léty i mé bývalé domovské sdružení ODS v Zábřeze. Sestavilo radu s jedním nestraníkem z kandidátky KSČM a jedním jejím členem (lékařem a právníkem), kteří jsou celoživotními občany města a jejichž praktické názory jsou mnohdy mnohem pravicovější, než názory a postoje spousty vrcholných politiků ODS s myšlením zcela bolševickým. Klasický plošný, paušální, a tedy špatný přístup. Ach, jo.

V Olomouci policisté vyšetřují podivuhodnou výměnu Edelmanova paláce za pozemky v proluce v Denisově ulici, kde mělo stát půlmiliardové Středoevropské centrum. Třicet tři zastupitelů ze čtyřiceti jednoho zvedlo pro tuto výměnu ruku a dnes tvrdí, že se spolehli na znalecký posudek, který ohodnotil 395 metrů čtverečních parcely na 9, 5 milionu korun a palác s 1262 metry čtverečními dalších ploch na 38 milionů. Zřejmě jim něco zamlžilo zdravý rozum, neboť ten nepoměr přece bije na první pohled do očí...

Některým věcím prostě nerozumím: předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl jepůvodně inženýr vzduchotechniky, který studium tohoto oboru zakončil před rokem 1989 diplomovou prací s názvem "Návrh elektrického pohonu tramvaje".
V roce 2005 bývalý děkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl usoudil, že je to dostatečná kvalifikace, aby nastoupil rovnou do pátého ročníku studia práv.
Ing. Ertl v těchto dnech přichází o takto získaný titul Mgr.
A čemu nerozumím? Přece šlo ze strany Milana Kindla o jasný a zřejmý hrubý podvod a ten byl a je snad stále ještě trestný...

Čtenář glos P. B. mi napsal:
Nedávno jsem byl v lékárně a nějaký movitý občan si tam vybíral značkovou kosmetiku snad pro celou hodně velkou rodinu, včetně speciálních šamponů a dárkových kazet na nehty.
Nad kleštičkami na nehty asi za 350 korun ani na vteřinu nezaváhal. Jen platil místo peněz recepty a nechal se oslovovat "pane doktore".
Tak jsem zjišťoval a ejhle. Podle dohody mezi Českou lékařskou komorou a VZP uzavírá VZP s lékaři, kteří mají doporučení od Okresního sdružení ČLK, speciální smlouvu, která jim umožňuje předepisovat léky do určitého celkového finančního limitu pro sebe a své rodinné příslušníky na účet všeobecného zdravotního pojištění - tedy zadarmo, a to i těm, kteří neprovozují smluvní zdravotnické zařízení ani v něm nepracují. Jedinou podmínkou je členství v ČLK.

Čtenář glos Z.Š. mi napsal:
Jesenicko asi hýří starosty a starostkami se "sqělými nápady". Město Vrbno p.Pradědem si požádalo a dostalo mastnou dotaci z EU na lesopark. To není až tak špatná myšlenka, jak zvelebit zarostlý kout města, velice úsměvná je však poloha tohoto koutu, určeného k odpočinku a zábavě dětí i dospělých. Po jedné straně tohoto již skoro hotového parku je shluk zarůstajících a rozpadajících se budov bývalého Moravolenu a.s. Přímo oproti, hned za rušnou hlavní silnicí, je shluk výrobních budov fungující továrny na plastové výrobky. Po druhé straně parku jsou sice starší vilky se zahradami, ale za zády má ten parčík bytové domy (ta ale mají vlastní zázemí). Celý ten skoro socialistický komplex odpočinku pracujících je asi kilometr od centra města. Naskýtá se otázka, kdo v tom místě se super rozhledem na industriální zónu bude odpočívat. Myslím, že nejspíše místní vágusové využijí jeho odlehlosti a polohy k mejdanům s krabicovým vínem. Další ztracená varta. Už vidím, jak učitelky místní školky vodí děti přes tu silnici aby se pokochaly výhledem na továrny a na zbytky po těch mejdanech.