ČTVRTEČNÍ GLOSY 24.02.2011

Miroslava Macka
Už mi zřejmě hlava neslouží, neboť jsem doposud žil v představě, že tato vláda chtěla mzdové tarify ve zdravotnictví zrušit a ne je předělat k obrazu odborářů...

Socialismus se nám vrací širokou frontou. Jak napsala MFDnes, zaměstanec ministerstva školství Metelka, který dle slov ministra Dobeše esemeskou potvrdil, že ministr nikdy žádné sledování zaměstnanců nenařídil, není k sehnání, aby slova ministra potvrdil: "vzal si nemocenskou".
Naivně jsem se domníval, že "vzít si nemocenskou", tento výdobytek socialismu, už si dnes nelze. Mimo jiné proto, že už nejsou lékaři, kteří by takto podváděli zdravotní pojišťovnu...

Čtenář glos M. S. mi napsal:
Televizní masáž o sčítání lidu je klasickým příkladem ohlupování stokrát opakovanou lží.
Každý z nás má vcelku přehled o svém životě. Pokud by si někdo z nás za drahý peníz najal firmu, aby mu o jeho vlastním životě zpracovala sumář na základě jím poskytnutých údajů, byl by za prvé vůl a za druhé, nevěděl by nic nového. V tu chvíli by byl mezi ním a státem jen jeden rozdíl - on by si tu statistiku zaplatil ze svého.
Moje babíčka se léta domnívala, že její dům je cihlový. Ve skutečnosti to ale byly jen obezděné adobe, kotky, nebo chcete li, vepřovice. Do sčítacího formuláře by ale uvedla cihlové zdivo. Onen tolik proklamovaný hasič by tak dostal zavádějící a pro něj nebezpečnou informaci. Přitom stavební úřad vlastní informaci správnou, tedy stát za naše peníze získal a dále šíří nepravdu, přestože je vlastníkem pravdy i se stavebními plány.
Nebo znáte tu, jak babičky v TV kývají hlavami a říkají, že to je tuze dobré vědět, kolik nás je? A není to právě stát, který vydává občanky, rodné listy, úmrtní listy a tedy už dávno všechno ví? Myslíte, že když se dva nevezmou, protože nechtějí přijít o obecní byt, že tohle uvedou do formuláře? Že tam rodina uvede, že u ní na zapřenou bydlí 12 emigrantů z Rumunska?
Stát vlastní registr vozidel, jakou novou informaci o mém vozovém parku ze mě proboha chtějí dostat?
Uvede tam snad někdo, kdo se vyhýbá placení TV koncese, že má televizi? Pochybuji. Stát ale vlastní přesný přehled o majitelých rádií a televizních přijímačů prostřednictvím své štědře našimi penězi sponzorované veřejně právní nesmyslnosti. A takhle by se dal rozebrat celý dotazník.
Veškerá telofonní čísla jsou majetkem státu, stát má přehled o IP adresách přidělených mezinárodním registrem.
Je tedy vůbec něco, co by se stát ze sčítání dozvěděl nového? Myslím, že nic. A navíc už je tady ABL, až se propojí na systémy typu Kapsch, žádný dotazník nebude tak výkonný a rychlý. Možná jen drazí budou stejně.
Ale to nevadí, my na to máme.

Čtenář glos P. M. mi k témuž napsal:
Nemohu si odpustit pár poznámek k vyjádření pana Kubaly a k diskusi kolem sčítání obecně. Pokud se nepletu, tak nejintenzivnější a nejefektivnější využití dat ze sčítání lidu bylo poprvé po okupaci ČSR,
kdy nacisté velmi ocenili sčítací archy s uvedením židovského původu.
Druhé využití přišlo po válce, kdy bylo díky prvorepublikovému sčítání snadné rozlišit, kdo jeNněmec a bude tedy odsunut.
No, a o pár let později zajistila sčítání lidu evidenci třídních nepřátel, případně lidí se "špatným" původem.
Nezdá se mi, že by to kterékoli zmíněné skupiněobyvatel naší vlasti bylo ku prospěchu. To je poučení pro budoucnost, abychom si nezapomínali, k čemu všemu mohou být naše "přiznání" ve
sčítacích arších použita. Řeči o tom, že data budou anonymizována a že se nikdo nedostane k individuálním údajům, jsou směšná. Až to bude zase nějaký extremista, jedno jestli hnědý, rudý nebo zelený, potřebovat, tak si je z archivu vytáhne.