STŘEDEČNÍ GLOSY 23.02.2011

Miroslava Macka
Už dlouho jsem nečetl takovou pitomost. Ve včerejším článku Martina Komárka v MF Dnes, který se zaobírá podporou firemních školek státem, totiž mj. stojí: "Stát si vydržují jeho občané proto, aby chránil jejich bezpečnost a vytvářel jim rovné podmínky pro život."
Domyslím-li to totiž do důsledků, nemá stát za povinnost jen dotovat mateřské školky. Lidem, kteří bydlí daleko od kulturních center, by měl dotovat dopravu do divadel a koncertů a lidem, kteří bydlí v severních horách a nikoliv na teplejší jižní Moravě, by měl dotovat vytápění jejich bytů a domů. Lidem, kteří bydlí v paneláku, by měl dotovat pronájmy zahrad, neboť jejich život se dozajista odvíjí v jiných podmínkách, než život majitele zámeckého parku. Také obyvatelé Ostravska by měli dostávat odškodnění za to, že bydlí ve více znečištěném prostředí, než obyvatelé horských samot. Ti by ovšem zase dostávali dotace na delší cestování do zaměstnání a za zábavou. Sta a tisíce dotací, dávek a úlev by pak konečně vytvořily "rovné podmínky pro život" a konečně bychom se přiblížili ke kýženému komunismu: každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.

Vždycky tvrdím, že ještě horší, než to, co se stalo, bývá okecávání toho, co se stalo těmi, co tak činili.
Na ministra školství Dobeše (zdá se, že stále pracuje pro ABL) opět cosi prasklo: jeho dva podřízení špehovali svoje podřízené, včetně neoprávněných vstupů do jejich počítačů a ministr o tom samozřejmě nic nevěděl, jen si ty dva přivedl na ministerstvo s sebou.
Šéfka tiskového odboru ministerstva Kubovičová ovšem k tomu prohlásila: "Pokud se ptáte na obecnou odpovědnost, je nutno říci, že když si vybíráte lidi, tak neodhadnete, jaké mají povahové vlastnosti."
Což je půvabně pitomé: schopnost vybudovat tým solidních a schopných spoulpracovníků je základním předpokladem každého šéfa, včetně ministra.
Jsem zvědav, jestli se měkkýš Nečas konečně pochlapí a tyhlety hochy z ABL z vlády konečně vyhodí. Už ted je pozdě!

Desetiletí chránění kormoráni se pochopitelně přemnožili, takže EU přišla s typickým socialistickým řešením: s dotacemi na odstřel.
Jediné dotace, na kterých bych se chtěl finančně podílet, by byly dotace na odstřel úředníků, vymýšlejících neustále hovadiny, které způsobují další hovadiny, které způsobují další hovadiny...

Čtenář glos A. N. mi napsal:
Možná mi chybí znalosti práva a principů fungování Ústavního soudu, ale nerozumím tomu, proč před ústavním soudem vypovídají svědci.
Neměl by ústavní soud fungovat tak, že vezme zákon tak jak byl schválen, přečte si ho a rozhodne, zda je nebo není v souladu s ústavou?
Takhle mi to zavání politikou.

Promptní reakce na text čtenáře T. M. ze dne 21. února:
Čtenář T. M. se ve svém příspěvku pozastavil nad údajným rozporem ve využití dat ze sčítání. Chceme situaci uvést na pravou míru.
Všechna data, která jsou získána v rámci sčítání, jsou v rámci procesu zpracování anonymizována, a skutečně nikdo se nedostane k individuálním datům. Znamená to, že nikdo například nedostane informaci, že pan Jan Novák, ročník narození 1952 bydlí v domě o velikosti 120 m2 a má připojení k internetu. Všechna data, která jsou předávána například hasičům, jsou tzv. agregovaná - neboli sloučená - data. Hasiči se pouze dozví, že nějaký dům má stěny z cihel, jsou v něm 4 byty a žije v něm například 20 obyvatel. Nedostanou ale žádná jména, data narození apod.
Jak uvádí T. M., podléhají data skutečně přísné ochraně podle Zákona o SLDB a Zákona o ochraně osobních údajů - nikdo proto nesmí získaná data spojovat s konkrétní osobou. Použití pro statistické účely znamená, že se z citlivých individuálních dat stanou agregovaná statistická data, ze kterých už není možné zpětně dohledat konkrétní osoby, a narušit tak jejich soukromí. S takovými agregovanými daty je již možné nakládat. Cílem sčítání není jen provést statistiku samu o sobě, cílem sčítání je především, aby získaná statistická data pomohla občanům. Proto je důležité, že data ze sčítání používají hasiči, starostové nebo třeba epidemiologové. Vždy se ale jedná o anonymizovaná data a jejich poskytnutí a použití musí ČSÚ vždy zvážit a smluvně ošetřit.
Ondřej Kubala, tiskový mluvčí SLDB 2011