ÚTERNÍ GLOSY 22.02.2011

Miroslava Macka
Cokoliv se týká Bártovy firmy ABL, má podezřelý pach jakéhosi šmé. Dokonce i ohlášený prodej její detektivní divize zcela neznámé pardubické firmě, která vznikla těsně před transakcí a jejímiž společníky jsou Lukáš Pleva z Pardubic a firma Mestrexin, za níž stojí hradecký podnikatel Vlastimil Peer. Ten dokonce na dotaz novinářů nejprve tvrdil, že jeho spojování s touto transakcí je "omyl", pak ale uvedl, že není jasné, zda bude dotažena do konce. Pleva přišel s dalším absurdním tvrzením, když na dotaz, jak k prodeji došlo, odpověděl : "Nevím, kdo koho oslovil."
Zdravý selský rozum nabízí jednoduché vysvětlení: Vít Bárta se z politických důvodů chce zbavit profláknuté detektivní branže, ale rozhodně se nechce zbavit informací a pák, které mu poskytuje. Takže hledal hejly, kteří detektivní agenturu formálně převezmou a našel je.

Pars pro toto (doslova část místo celku) říkali staří latiníci mj. v situaci, kdy drobnost dokonale vypovídala o celku. Drobný nesmyslný a nelogický seznam výjimek, na které se nemá vztahovat plánované zvýšení DPH, taktéž vypovídá o této zcela nepřipravené, náhodně pod různými tlaky vznikající a špatné důchodové reformě.
Její omlouvání a obhajování slovy "aspoň něco" nebo "jde o kompromis" je jen zastíráním výše napsaného.

Čtenář glos Z. V. mi mj. napsal:
Úřady nestihly prošetřit opravu Karlova mostu, Praha pokutu platit nebude. Takže:úředník vedl boj s úředníkem. Obě strany tedy mohou vykázat aktivitu. Zaplatily se z poplatníkových peněz externí posudky soudního znalce, nepřekvapilo by též, kdyby na obou stranách sporu figurovaly externí právní služby, rovněž za poplatníkovy peníze (ale to se lze jen domnívat). Výstup není prostě žádný. Jen nějaké poplatníkovy peníze zase vyletěly komínem a nepochybně bude třeba pouvažovat o posílení počtu úřednictva, aby se to příště stihlo. To není snad ani turecké hospodaření, ale mongolská horda ......

Pokud je pravdou, že za 70 tisíc erárních korun musel nechat ministr Dobeš nadělat fotky z privátního života s rodinou, protože občana to přece bytostně zajímá a jeho vlastní fotky byly prý nepoužitelné - tak tedy mohu p. ministra ujistit, že mě jako občana tohohle státu tíží daleko víc jiné věci, jak privátně, tak i pracovně. Na tyhle pitomosti mu fakt ze svého přispívat nehodlám a v ABL by si to nelajznul, kdyby na tom firma byla finančně tak, jako dnes stát. Čekám, kdy si úsporná vláda uvědomí, že i moře se skládá z kapek. Tak, jako škudlí privátní sektor....