PONDĚLNÍ GLOSY 14.02.2011

Miroslava Macka
A opět ten nesmyslný titulek, tentokrát v sobotní MF Dnes: "Stát nakupoval nepotřebné a předražené zbraně, říká audit."
Stát žádné zbraně nenakupoval, ty nakupovali konkrétní lidé a měli by už být nejméně ve vazbě.

Otevřený dopis ministrovi školství Josefu Dobešovi:
Vážený pane ministře,
z tisku jsem se dozvěděl, že vrchní ředitelka Vašeho kabinetu Jana Machálková, tedy kabinetu člena vlády, která se nazývá "úsporná", u Vás pracuje za 35. 300.- Kč měsíčně, ba dokonce prý za prosinec minulého roku pobrala i s odměnami 145.00.-Kč. Ta suma prý je, jak jste prohlásil, pod Vaší rozlišovací schopností. Ubezpečuji Vás ovšem, že i miliardy, které chce vláda uspořit, se skládají z jednotlivých korunek, takže Vašemu postoji a vyjádření příliš nerozumím.
Dále jsem se dozvěděl, že vrchní ředitelceJaně Machálkové je třicet let, původně je učitelkou mateřské školky, později učila v jazykovce cizince česky a pak dělala personalistku v britské škole Park Lane. Nyní řídí 423 zaměstnanců a na starosti má, podle Vašich slov, velmi nepopulární propopuštění zaměstnanců, neboť má odvahu na boj s byrokracií. Její minulé úspěchy na tomto poli neznám, ale nemám důvod Vám nevěřit.
Mám však pro Vás nabídku. Mám v tomto oboru velkou a prokazatelnou praxi, zlikvidoval jsem totiž velmi úspěšně a právně bezchybně Federální ministerstvo práce a sociálních věcí a Federální výbor životního prostředí. Jako bývalý ministr mám také, na rozdíl od slečny Machálkové, osobní poznatky a zkušenosti z chodu ministerstev a z politické scény vůbec. Také moje politické kontakty zřejmě počtem a kvalitou převyšují kontakty slečny Machálkové.
Ale k podstatě nabídky: jsem ochoten za formální mzdu 1.-Kč (jednu korunu českou) a bez jakýchkoliv nároků na jakékoliv odměny, refundace, jízdné apod. (dokonce ani kávu nepiji) nastoupit na místo slečny Machálkové (jistě si se schopnostmi, o kterých se zmiňujete, lehce najde místo v soukromé sféře nebo se může naplno věnovat dokončení bakalářského studia) a personálně Vaše ministerstvo zeštíhlit na úroveň, odpovídající tomuto malému státečku, ve kterém žijeme a jehož počet obyvatel nedosahuje počtu obyvatel mnoha velkoměst ve světě.
Děkuji a těším se na Vaši odpověď,
Váš
MUDr. Miroslav Macek, bývalý místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí, předseda Federálního výboru životního prostředí, místopředseda ODS, etc.

Čtenář glos V. L. mi napsal zajímavou úvahu:
Pročítal jsem zpětně Vaše glosy a v úterních glosách (8.2) mne zaujala poznámka o "blbě sepsané smlouvě" s Metrostavem k tunelu Blanka. Je příznačné, že ve všech takovýchto případech se nezjistí, kdo to rozpracoval a podepsal, případně se to svede na "přehlédnutí nebo omyl".
Jako lékař jistě víte, že škodlivost kouření byla prokázána statistickými metodami. Tyto metody nedokáží "usvědčit" konkrétním krabičku cigaret, že právě tato krabička způsobí rakovinu, ale jednoznačně "usvědčí" kouření jako proces vedoucí ke zdravotním problémům.
Podíváte-li se na státní zakázky očima statistika, tak narazíte na pozoruhodnou věc. Pokud by šlo o "náhodné omyly a přehlédnutí" , tak zhruba polovina státních zakázek by byla nevýhodná pro stát, ale na druhé polovině by erár vydělal. Očividně tomu tak není. Takže závěr je jediný možný: Nejde o náhodné omyly a přehlédnutí, ale o vědomý proces, jinými slovy o korupci. Bohužel statistické metody nemohou usvědčit konkrétní krabičku cigaret....

Přítel Z. Š. mi napsal k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o souběhu funkcí vespolečnostech:
Chce se mi křičet: "Když mám malou s.r.o., kterou vlastním a jsem tudíž jednatelem, musím si na místo výrobního ředitele najmout drahého manažera, i když to dosud zvládám vykonávat sám? Mám to všechno fungující překopat, změnit dosavadní smlouvy, a utratit fůru peněz jenom proto, že si nějaký klotový rukáv v soudcovském taláru vyložil nějak naše právo? Ostatně to naše právo je již tak dokřiveno těmi tisíci našich i evropských předpisů, že člověk udělá-li cokoliv, někde vždy šlápne do houna. Jde jen o to si vybrat tu menší hromádku trusu, aby vás nedej bože nezavřeli. Kde zůstal zdravý rozum? Bůh suď.

Čtenář glos J. M. k tomu vtipně poznamenal:
Rozhodnutí Správního soudu téměř určitě vzniklo nesprávným a /nejen/ pro soud nesrozumitelným označením funkcí. Proto bychom se měli urychleně vrátit k osvědčené terminologii, které soudci budou rozumět. Například místo představentstvo by se říkalo závodní rada, ředitel by byl soudruh vedoucí a jednatel předsedou stranické buňky. Potom by soud pochopil, že předseda strany může být v závodní radě. Majitel by se přitom stal vykořisťovatelem nebo moderněji imperialistickým agentem.