STŘEDEČNÍ GLOSY 9.02.2011

Miroslava Macka
Během loňských zářijových protestů vtrhla skupina nespokojených policistů a hasičů do budovy ministerstva vnitra, porazila bezpečnostní rám a rozbila sklo turniketu. Byl mezi nimi i muž s kuklou přes obličej a kšiltovkou s nápisem Policie.Škoda byla vyšíslena na 28.000.- Kč a odbory ji uhradily. Policie incident vyšetřovala několik měsíců(!!!) a nedávno vše uzavřela s tím, že se nic nestalo. Pražský kriminalista Čech, který měl případ na starost totiž oznámil: "Podezření, že by tam někdo něco rozbil, se nepotvrdilo." A dále: "Byl slunečný den. Je logické, že měl člověk na sobě čepici s kšiltem a sluneční brýle."
A je to. Zase jsme za voly a dobře nám tak, neboť si něco takového necháme líbit...

Jeden by řekl, že zorganizovat tři akce na dvou místech tak, aby nevznikl časový problém, je úkol pro školáka základního stupně. Přesto včera premiér Nečas pospíchal od soudu z Brna za pomocí policie, aby stihnul jednání s hejtmany a zasedání Rady obrany státu v Praze. Podivuhodné!

Čtenář glos J. B. mi napsal:
Praha koupila halu Sparty za miliony, exmajitel si ji pronajímá za tisícovku. Transakci popohnal i starosta Prahy 7 Marek Ječmének. Ječmének říká, že pronájem Spartě nebyl dohodnutý, ale
vyplynul ze situace:"Nebyli jsme na převzetí haly úplně připravení, tak jsme se dohodli, že sdružení bude halu dočasně spravovat. My mezitím budeme hledat koncept pro její využití, ... hala byla ve ztrátě, byli jsme rádi, že se na nás nepřenesou náklady a my nebudeme muset provoz dotovat," vysvětluje Ječmének.
Tak prosím. Úředníci koupili za naše peníze halu za 116 milionů korun. Hala byla ve ztrátě. Úředníci nemají pro využití haly koncept. A na její převzetí nebyli připraveni. Tak jí pronajímají bývalému majiteli za 1000 korun na měsíc...

Čtenář glos S. K. mi napsal:
Podnikám a minulý rok jsem dostal do datové schránky informaci, že se mám zaregistrovat do integrovaného systému ohlašovacích povinností ( ISPOP) , jde o zdroje znečištění. Jelikož jsem malý zdro j, prý té povinnosti nepodléhám, ale jestli jí podléhám a nepřihlásím se, budu pokutován. Jestli nevyplním jedenkrát za rok formulář na magistrátě, budu pokutován také. Píšu jak zběsilý po úřadech i do ISPOPu a ptám se kam patřím: mám prý počkat na vyjádření všech orgánů, ale jestli nesplním svou povinnost, vystavuji se riziku pokuty.
Když se tak nad tím zamyslím, vzpomínám na svého otce, který říkával : iniciativní blb je horší, než třídní nepřítel.

Čtenářka glos A. R. mi napsala:
Domníváte se, že by společenství lékařů - kdekoli na světě - přijalo za svého KOLEGU člověka, který je ochoten a schopen z finančních důvodů vyhrožovat odmítnutím péče nemocným, dokonce i rodícím matkám a nemluvňatům? Nebylo by takové chování mezi slušnými, vzdělanými a zodpovědnými lidmi považováno za hrubé znevážení lékařského stavu?
Domnívám se, že by takový přístup vystudovaného LÉKAŘE měl být i v českém Absurdistánu klasifikován jako trestný čin!!! Stejně jako při neposkytnutí první pomoci řidiči-laiky při haváriích (a to prosím bez ohledu na to, že řada lidí při pohledu na krev prostě a jednoduše zkolabuje).
Neříkám, že bych větší příjmy lékařům nepřála. Ale přeji je např. i hasičům, kteří denně nasazují svoje vlastní životy na záchranu životů a majetku občanů, likvidují následky různých katastrof a pod. Dost namáhavá, velmi riziková a často i nechutná práce. Těm však byly platy o 10% sníženy, a přesto dále pracují. Měli by si snad vzít za vzor metodu LOK a ČLK?

Včera jsem štěkal na nepravý strom: za projekt , financování a provoz olomouckého Středoevropské fóra není zodpovědné město Olomouc, ale instituce SEFO, zřízená a financovaná ministerstvem kultury a Olomouckým krajem. Takže ministerstvo a kraj by nám měly prozradit, jaké propočítaly provozní náklady a zda by šel tento podnik utáhnout, až penízky z EU nebudou a budeme odkázáni jen sami na sebe. Jinak se může stát, že za pár let bude republika poseta lyžařskými středisky, aquaparky, golfovými hřišti, výstavními paláci a dalšími monumenty dotační doby , na jejichž provoz už jaksi nebude. Zatracené dotace, ty nás ještě přijdou draho!