ÚTERNÍ GLOSY 8.02.2011

Miroslava Macka
Kdyby se vláda od počátku držela staré dobré zásady, že s vyděrači se nevyjednává, byla by dnes většina výpovědí lékařů už dávno stažená, neboť by jim dávno došlo, že vydíráním ničeho nedosáhnou a odejít není jen tak. Vláda však má stále jednu možnost, a to říct nahlas a zřetelně vyděračským odborářům: vzhledem k tomu, že jste naši nabídku nepřijali, tak ji stahujeme a nedostanete nic. A vytrvat! Obávám se ovšem, že s měkkýši Nečasem a Hegrem a s chorobně ambiciózním Bártou, třesoucím se na roli mírotvůrce a státníka, k ničemu takovému nedojde...

Opravdu chceme žít ve státě, kde existují následně popsané poměry, tedy, že politikové kecají manažerům do řízení?
"Vydali jsme příkaz ředitelům, aby ty peníze šly do mezd. Ředitelé to jistě udělají, protože je to lehce zkontrolovatelné. Poslechnout nemusí, ale ředitel je kdykoliv odvolatelný. Jsem připraven tyto nástroje použít. Pravděpodobnost, že poslechnou, je stoprocentní."
(Ministr zdravotnictví Heger ve včerejší MF Dnes).

Z rozhovoru pražského primátora Svobody pro Hospodářské noviny o prodražení tunelu Blanka:
HN: Jak jste došel k částce deseti miliard, Metrostav to dával písemně?
Bylo to z ústního jednání s Metrostavem.
HN: A na něm vám řekli, že budou oficiálně žádat o takto vysoké navýšení?
Oni tak docela žádat nemusejí. Ta smlouva je tak blbě napsaná, že tyto vícepráce tam mohou začlenit. Takže oni to vlastně jen oznamují.
Můj dodatek: Ta smlouva není tak blbě napsaná, tu smlouvu někdo konkretní takto blbě napsal, někdo blbě schválil a některý blbec podepsal. Kdo?

Týdny sleduji na stránkách přílohy MF Dnes "Olomoucký kraj" debatu o zastaveném projektu Středoevropského fóra. Chápu, že nejsou peníze. Chápu, že většině Olomoučanů se zastavení projektu nelíbí. Chápu, že mnoha lidem se navržený projekt líbí, byť ho osobně pokládám za megalomanský a jako pěst na oko, ovšem de gustibus non est disputandum.
Jedno však pranic nechápu: nikde jsem nezaznamenal jedinou validní informaci, jediný propočet, kolik by provoz takového cetra stál, kolik by přímo a nepřímo vynášel, jestli by jeho provoz městský rozpočet vůbec unesl, postrádám prostě seriózní ekonomickou rozvahu. Jako bych městští radní (a zdaleka ne jen v Olomouci) byli natolik zblblí vidinou jednorázových evropských dotací, že zcela ztrácejí základní znalosti účetnictví a řádného hospodaření. Ačkoliv i to chápu: ten tlak firem, vidících tučnou kořist, musí být enormní...