PONDĚLNÍ GLOSY 7.02.2011

Miroslava Macka
Velezajímavá odpověď z rozhovoru Pavla Rychetského v sobotní MF Dnes na otázku, zda šla v listopadu 1989 zrušit KSČ: Bylo by to dobré a krásné. Nebylo to však vůbec možné. Já jsem byl při těch jednáních v Laterně magice. Uvědomte si, že Václav Havel jednal s premiérem Adamcem, což vyústilo v to, že tehdy ještě v původním složení komunistický parlament jednomyslně zvolil Václava Havla prezidentem.
Jinak řečeno: tehdejší bolševický parlament se nedal rozehnat a KSČ zakázat, neboť tomu bránila Havlova dohoda, že se stane prezidentem za "sametový" přístup k bolševikům. Svědecky doloženo...

Zaslechl jsem, že si Rumunsko půjčí od Mezinárodního měnového fondu na dva roky 120 miliard korun. Předpokládám, že je splatí obvyklým evropským způsobem: za dva roky si vypůjčí 140 miliard na původní sumu a úroky.

V. Moravec včera působil jako moderátor na baterky...viděl jsem jen kousek jeho Otázek (nejsem masochista), nechápal jsem ovšem,proč nepoložil prezidentu ČLK Kubkovi a hejtmanu Haškovi zásadní otázky: Vám připadá normální, že politici rozhodují o tom, kolik té které zdravotní pojišťovně seberou peněz, které patří jejich pojištěncům? Volili by Vás tito pojištěnci, kdyby o Vašich záměrech věděli? Neměli byste v prvé řadě emigrovat vy, a to do Severní Koreje?

Z rozhovoru Alexandra Vondry v pátečních HN:
Otázka: Stále trváte na tom, že Promopro mělo dostat zakázku bez tendru?
Odpověď: Tým na Úřadu vlády o tom jednal řadu měsíců, nechal si na to vystavit právní posudky a já těm lidem věřil. To mi stačilo....
Moje připomínka: Za řadu měsíců by i stihnul schoný úředník -jednotlivec bez problémů vypsat výběrové řízení, provést je, sepsat dokonalou smlouvu a rozběhnout celou akci. Navíc s vysokou pravděpodobností mohu předpokládat, že ty právní posudky vypracovali nějací externí právníci za statisíce, ne-li za miliony...

Podle jakéhosi nového průzkumu trpí čtvrtina vysokoškoláků syndromem "chorobného odkládání povinností". Za mého mládí se tomu říkalo lenost... Doufám, že se na tento nový syndrom záhy nezačnou vypisovat invalidní důchody, zdegenerovanost systému už je taková, že bych se tomu ani nedivil.

Krátký, nekorektní, půvabný: Přijde komorník za Jeho lordstvem a praví: Sire Arnolde, v Americe zvolili za prezidenta černocha! Jeho lordstvo: Ach, to bude mít jeho pán jistě radost!