PÁTEČNÍ GLOSY 4.02.2011

Miroslava Macka
Stát, v němž ministr zdravotnictví slibuje lékařům 60.000.- měsíčně nelze nazvat jinak, než státem rozvinutě socialistickým. Pokud v tomto státě nebude určovat mzdy trh práce, a to včetně zdravotnictví, slibované reformy nahradí pouze jeden bordel druhým. Také kroutím hlavou nad tím, proč ODS pouští do Radiožurnálu k tématu zdravotnictví Marka Šnajdra, který dokáže mluvit a mluvit, aniž by něco zásadního, stokrát neomletého, nefrázovitého, řekl. Také jsem si opět uvědomil, jak nesmyslné bylo od ministra Hegera a vlády začít vyjednávat s vyděrači. Od prvopočátku stačilo jen opakovat: s vyděrači se nevyjednává a nevyjednávat. A kde by dnes byl LOK a ČLK?

Včera jsem shlédl na youtube jakési video společnosti "Za střízlivou politiku", na němž dýchali do alkoholtestru poslanci Bém a Škromach a ministr Kalousek odmítl. Při sledování mne napadlo, že si tato společnost plete pojmy: střízlivou politiku může velmi dobře provádět i popíjející politik typu Winstona Churchill, na rozdíl od totálního abstinenta Hitlera...

Skvělý závěr skvělého článku Jakuba Rotha "Mýty hypotéční krize" ve včerejších Lidovkách: Krizi způsobil a prodlužuje stát, který disponuje přílišným vlivem na majetky a svobody občanů, svévolně zasahuje do kontraktů a destabilizuje dlouhodobé právní prostředí. Lékem není homeopaticky více státu, ale méně státu. Stát, který nic nemá, nic nerozkrade a nekompetentní politici a úředníci takového státu nemohou napáchat tolik škod. Stát, který nemá kontrolu nad velkým majetkem, se pak konečně může pořádně soustředit na úkoly, které jediné za něj nemůže udělat někdo jiný: vymáhání smluv a zajišťování vnbější a vnitřní bezpečnosti.

Čtenář glos J. F. mi mj. napsal:
Doba se pohnula a svět je jinde, nyní si takový jakýsi MUDr. dovolí v zastoupení LOK i LK (jedno jest) klidně říci těhotné ženě, případně člověku před operací, když mi prostřednictvím vlády nedáte tolik peněz, kolik chci, tak se na vás vykašlu a vaše dítě prostě nechám umřít a vás také na tom operačním stole. Zde mohu pouze konstatovat, že tito lidé nemají v medicíně co dělat a bude jen dobře, když konečně vypadnou.
Stále jde o to samé, že české zdravotnictví, pošta a dráhy jsou posledními skanzeny socializmu, 20 let nenašel nikdo odvahu s tím konečně něco udělat. A ještě dodám, že dnes v digitálním věku bych očekával, že každý pacient bude mít na síti osobní databanku, kde bude vedena jeho veškerá dokumentace jako pacienta i jako pojištěnce, aby každý další lékař mohl nahlédnout a bylo by jasné, jaká vyšetření a diagnózy zde již byly a předejít duplicitám. IZIP je k ničemu, tam jsou jen výkony, proč to zdravotní pojišťovny nemají jako zásadní podmínku ve smlouvách s lékaři? Že by jich bylo tolik, co s počítači nerozumí? Všude jinde to jde, kde je tedy problém?
A zpět k počátku, když uslyším titul MUDr., tak se mi vybaví pánové Engel, Kubek, Rath, i Vy byste jistě nebyl rád s nimi v jenom "kurníku", od dnešního dne tedy končím s oslovováním "pane doktore", už jen pane, abych neurazil!
Čtenář glos V. L. mi napsal: V kauze Vondra firma ProMoPro zveřejnila celkovou částku s odkazem na almaru plnou šanonů. Vláda zveřejnila také částku s poukazem, že jde o výpis elektronického systému. Tyto dvě částky se liší ( i když započteme DPH) asi o 40 milionů. Dovedete si představit, co by dělal bernák, kdyby v účetnictví nějaké firmy odhalil rozpor 40 milionů?
V kauze ABL naprosto není jasno, proč vlastně ABL ty politiky sledovala z vlastní iniciativy nebo na objednávku jiných politiků - toto je dosti podstatná věc). A dále, ABL asi měla přístup k policejním databázím. Ale k tomu jsou potřeba dva, ABL, která si ty informace koupila, a někdo ze státního aparátu, který ji ty informace prodal. Takže ano, ABL by měla přijít o licenci (dokonaná korupce státních úředníků) a policejní prezident a ministr vnitra ( tehdejší) by měli být voláni k trestní zodpovědnosti (nezajistili ochranu policejních databází). Ale o tom se také jaksi nemluví.

MUDr. L. S. mi napsal: Posílám Vám jeden triviální matematický propočet. Měsíční příspěvek člena LOK je 0,5% z hrubé mzdy. Půl procenta ze dvou miliard je deset milionů.
Již chápu, proč LOK tak zarytě odmítá rozdělení dvou miliard mezi všechny zdravotnické pracovníky a kolik zřejmě stály služby PR agentury pana Jiřího Hrabovského.

Čtenářka glos V. S. mi napsala: U dálnice plné děr v okolí Kladna jsme se synem viděli úžasnou tabuli "Řidiči, pozor! Úsek komunikace před opravou." Naděje prostě umírá poslední...