STŘEDEČNÍ GLOSY 12.01.2011

Miroslava Macka
Prezident České lékařské komory Kubek nyní hřímá, že nebýt korupce ve zdravotnictví, tedy nákupy předražených léků a přístrojů, jakož i dalších zbytných investic, bylo by na platy lékařů. Má zcela pravdu. Co ovšem celá ta léta proti tomu dělal? Proč se neozýval? O "investičních zločinech" ve zdravotnictví křičím a píšu léta, navrhl jsem dávno a dávno systémové řešení...a jediné, čeho jsem se dočkal od ČLK byl absolutní nezájem.

Armáda přestavěla za miliony hangáry, aby v nich mohla uskladnit letadla CASA, která hodlá nakoupit. Ani po úpravách se ovšem do hangárů nevlezou. Tolik zprávy. Zpráva o tom, kdo za to byl zastřelen za úsvitu, chybí...

Ve včerejší MFDnes přinesl ekonom Pavel Kohout údaj, který si málokdo uvědomuje: Během desetiletí 2000 - 2010 byla česká koruna nejtvrdší měnou na světě - měřeno jejím posilováním vzhledem k ostatním měnám. Nejde o propagandu, ale o holý statistický fakt: česká koruna je nejtvrdší měna na světě.

Zcela nevěřícně jsem kroutil hlavou nad větou včerejšího článku v MFDnes o bezvládí v Belgii.
"Letos se má snížit deficit rozpočtu na 4.1%, avšak až tříprocentní minus se dá uznat za jakž takž zdravé."
Proboha, co je na tom jakž takž zdravého?

Čtenář glos F. H. mi napsal:
- Včera večer na ČT 24 strávil pan redaktor Železný hodně času na tom, aby ze zástupce Dětí země vyždímal odsouzení ekologické politiky ODS. Když ten dokola trpělivě odpovídal, že s novým ministrem pro životní prostředí hodlají spolupracovat, pan redaktor pravil s jízlivým úsměvem: "A nejste náhodou příliš konformní?"
Člověk by myslel, že by se veřejnoprávní televize měla snažit o konsensus v politickém životě, nikoliv o neustálé provokování ke konfrontaci.

"Vaše dítě zlobí? Třeba je geniální...", začíná titulek v dnešních Lidovkách. No, možná. Ale mnohem pravděpodobnější je, že je to nevychovaný spratek.

Tak to je dobré: včerejší MFDnes přinesla článěk o slově "kočkopes" a tvrdí, že podle elektronického archivu jej poprve užilo v roce 1993 Rudé právo, kdy tak označilo stranu Realistický blok. Pche!
To slovo jsem impulzivně vymyslel v březnu 1991, když jsem psal článek pro Moravskoslezský deník o republikovém sjezdu VPN, jehož jsem se zúčastnil...naštěstí existuje důkaz!