ÚTERNÍ GLOSY 4.01.2011

Miroslava Macka
Větu zcela neuvěřitelnou řekl ve včerejším rozhovoru v Lidovkách předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský: Myslím, že členství v KSČ starší než 20 let nemá žádnou validitu. Má validitu, jestli jsem byl pokřtěný jako luterán nebo katolík?
Jako by nechápal, že křest (pokud se nekoná v dospělosti) je ze strany křtěného akt pasivní, o kterém neměl sebemenší šanci rozhodnout, kdežto o svém členství v KSČ každý rozhodoval sám. Za druhé je velmi validní a o charakteru člověka silně vypovídající, kdy ke komunistům vlezl: zda v padesátých letech, "kdy i tráva křičela", zda za husákovské normalizace, kdy to svědčí o nemalém kariérismu či v letech osmdesátých, kdy to svědčí jak o kariérismu, tak o blbosti.

Miluji odborníky a jejich skvělé odpovědi! Tak třeba ekonom Jan Švejnar, se kterým se budeme v mediích setkávat tím častěji, čím se bude blížit volba prezidenta, odpověděl ve včerejší MF Dnes na otázku, zda se vrátí nezaměstnanost k desetiprocentní hranic, takto: Velmi těžko říct. Doufám, že jsme momentálně na nejvyšší hranici, ale růst není vyloučen. Podle mého soukromého názoru však bude spíše pomalu klesat.

Vše kolem převzetí IPB Československou obchodní bankou se prý odtajní. Vsaďte se, že záznam z jednání Zemanovy vlády, která o tom rozhodla, ne. Přičemž je to zdaleka ten nejdůležitější dokument...

Je zajímavé, že si nikdo z novinářů nepoložil otázku, proč je (jsou) na ministerstvu životního prostředí místnosti, ve kterých je rušička odposlechů, jak vyplývá z případu Michálek - Knetig -Drobil...že by se v nich ekologové tajně bavili o tom, že globální oteplování je humbuk?

Prezident Václav Klaus mohl být velice lehce ušetřen "zlobení se na novináře", kvůli jejich psaní a komentování "hradní dohody" s šéfy politických stran. Prostě krátce a stručně po jednán oznámit, o čem se jednalo a co se dohodlo.
Se spekulacemi tisku je to totiž stejné jako s korupcí: kde se nenechá prostor, tam nejsou...