PONDĚLNÍ GLOSY 3.01.2011

Miroslava Macka
A tak nám k 1. lednu letošního roku skončila Unie svobody ( později US - DEU), strana vzniklá pod patronací Václava Havla za účelem vypuzení Václava Klause z české politiky. Tak tomu říkám výsledek!

Šéf České lékařské komory Kubek reagoval na novoroční prezidentův projev mj. slovy" Odcházíme, plníme tak Klausovo přání".
Všimněte si, že nepoužil výraz "odejdeme", ale "odcházíme", což je velmi signifikantní. Vyděrač je totiž silný jen při trvající hrozbě...

Miloši Zemanovi na stáří začíná vynechávat paměť a tak udiveně kroutí hlavou nad tím, že na něj byla podána žaloba ohledně "prodeje" IPB. Už prý je to dlouho a za prohranou arbitráž s nabyvatelem, bankou ČSOB, přece nemůže. Jenže při arbitráži se prokázalo, že banka měla hodnotu hrubě přes třicet miliard a byl to právě Zeman a jeho vládní boys, kteří ji přihráli za jednu jedinou korunu kamarádům bankéřům.

Ekonom Pavel Kohout oznámil, že opustí Národní ekonomickou radu vlády (NERV). Mj. k tomu řekl:
"Existuje ekonomická teorie aukcí, která je velmi propracovaná a matematicky exaktně podložená. Aplikace vhodného mechanismu by mohla srazit náklady na veřejné zakázky o dvě až sedmnáct procent (podle různých odhadů.) Jedno procento přitom znamená šest miliard. To je již makroekonomicky zajímavá částka. Proč zákon o veřejných zakázkách aukce nevyžaduje, zůstává záhadou."
Já v tom ovšem žádnou záhadu nevidím: v takovém případě by utřeli nos jak lobbyisté všeho druhu, tak všelijací členové hodnotících komisí, ale hlavně politikové, kteří je tam vysílají. A výše zmíněná suma, která se při tom mezi ně přerozděluje, ta už přece stojí za to!

Moc se mi líbil nadčasový novoroční projev pražského arcibiskupa a primase českého Dominika Duky...