PONDĚLNÍ GLOSY 20.12.2010

Miroslava Macka
Jen na pár dnů opustím český Kocourkov a odjedu do Bavor - a hned se dějí věci! A tak jsem si musel utřídit, co se vlastně stalo:
Šéf Státního fondu životního prostředí měl ještě žaludek na to přijímat na fond lidi dohazované politiky, když mu ale jeden z poradců předestřel plány na vyvádění peněz bokem, zašel na ministrem vnitra a tázal se ho, co s tím. Ten mu řekl, že musí mít důkazy a nasměroval ho pro nahrávací zařízení k novináři z MFDnes. Pak se o celou věc přestal zcela zajímat a nikomu se o tom nezmínil.
Šéf fondu také napíše mail tajemnici premiéra a žádá schůzku s premiérem. Je odkázán na svého nadřízeného ministra. Premiér se o to dál nezajímá.
Šéf fondu informuje svého ministra a mezitím pilně nahrává (i svoji schůzku s ministrem) a pak předává nahrávky novináři, který je zveřejní. Po dvou měsících se konečně obrací na policii.
Ministr nejprve vyhodí šéfa fondu a svého poradce (který okamžitě záhadně zmizí) a pak rezignuje.
Začínají vycházet další útržky informací a jednotliví aktéři se obvyklými výkruty hájí a brání. Jen nejdůležitější aktér - poradce holt není k zastižení.
Premiér se nestandardně schází s policejním prezidentem.
Nastává mediální útok na ODS, přičemž zvláštěangažmá exprezidenta Havla dává tušit, že nejde o náhodnou akci.
Vidím propletenec tří věcí:
Jednou je nestandardní činnost šéfa fondu životního prostředí, který se ihned neobrátil na policii (což ovšem po letitých zkušenostech s rychle odloženými případy celkem chápu).
Druhou je nestandardní činnost ministra vnitra, posílajícího vysokého státního úředníka za novinářem, namísto aby nasadil policii či BIS. Ministr ovšem zatraceně dobře ví, že nebude-li mít v krátkém čase svůj první velký korupční případ v mediích, půjde od válu. A jeho VV nyní nezbývá nic jiného, než si klást další "antikorupční" požadavky a hlasitě pokřikovat, neboť jinak jejich popularita rychle skončí pod hranicí volitelnosti.
Třetí jsou následné komentáře a spekulace, včetně nestandartního zapojení exprezidenta Havla do celé záležitosti. Že by to byl jeden z důvodů (vedle souznících názorů na ekologii), proč současný prezident tak bezmezně věří "Pavlovi", že o praktikách svých poradců nic netušil, nic nevěděl?
Obávám se, že s přibývajícími informacemi a hlavně mediálními manipulacemi bude velmi obtížné oddělit jasná fakta a zpolitizované přídavky...
Ovšem jak pan poradce Knetig, pokud zcela nezmizí, bude vysvětlovat svá nahraná slova, tak na to se opravdu těším!
p.s. Všimli jste si, že všechno se točí kolem Michálka, Nečase a Johna, kdežto o poradci Knetigovi a jeho nahraných slovech, plných zřetelných a nedvojsmyslných informací, které rozhodně nelze považovat za nějaké blábolení u piva, ani slovo? Ve včerejších večerních zprávách snad jeho jméno ani nezaznělo...ale u něho je přece podstata problémů!

Šílená odpověď Radka Johna na dotaz, jak bude trávit Vánoce: "Klid a pohodu neočekávám. Na vnitru je potřeba pokračovat v započatém trendu vyšetřování korupčních kauz. Letos jsem vynechal letní dovolenou a vynechám ji i o vánočních svátcích."
Doposud jsem se domníval, že korupční kauzy u nás vyšetřuje policie. Je-li tomu skutečně tak, že se korupční kauzy vyšetřují na ministerstvu vnitra, je okamžitě nezbytné odvolat ministra a všechny tamní "vyšetřovatele".
Myslím, že jde o informaci, která by rozhodně neměla zapadnout!

Ministr obrany Vondra rozdal svým spolupracovníkům předvánoční odměny, celkem 210 mlionů korun!!! Tomu říkám úsporný ministr úsporného kabimetu.
Navíc absolutně nechápu, co ti jeho spolupracovníci udělali navíc mimo to, co mají v popisu své práce. Mohl by nám to pan ministr sdělit?

Poradcem prvního náměstka fondu životního prostředí Fibingra se stal na přání ministra Drobila bývalý náměstek moravskoslezského hejtmana Vít Ruprich. Ruprich kupodivu říká: "Fibingra neznám, nikdy jsem ho neviděl."
Není nejvyšší čas ten fond rozehnat?

Čtenář glos M. Č. mi napsal:
Situace kolem aférky pana Drobila má jediného společného jmenovatele: DOTACE
Kde jsou dotace, jsou zájemci o peníze, kteří pro jejich rozkradení udělají cokoliv.
Zajímalo by mě, jak by dopadlo ekonomické vyhodnocení celé akce Zelená úsporám, jinak také dobře organizované loupeže:
Kolik peněz se skutečně vydá na fyzické zateplení?
Kolik stojí administrativa akce, která se z těchto peněz neplatí, ale z rozpočtu ministerstva?
Kolik rychlokvašných zaměstnanců- odborníků s jednorázovým proškolením jak buzerovat občany bylo nabráno pro tento jediný účel?
Kolik stojí další návazné akce- školení odborníků, aby obdrželi certifikát, že smí provádět výpočty, které jinak umí dobrý topenář?
Kolik stojí zátěž projektantů, kteří zpracovávají nepotřebný projekt, který musí odpovídat nikoliv požadavkům Stavebního zákona, ale požadavkům SFŽP?
Kolik stojí vývin SW, které zpracovává nesmyslné požadavky, vymyšlené jen pro potřebu vykazování nepochopitelných parametrů?
Kolik stojí zátěž podnikatelů, kteří musí registrovat stavební materiály, které již předtím podléhají schválení pro použití na trhu?
Kolik stojí zátěž podnikatelů na zajištění speciálních jednorázových certtifikátů, že opravdu umí s materiálem pracovat, když mají živnostenský list a pravděpodobně ISO a další důmyslné doklady?
Kolik budou stát následné náročné kontroly ze SFŽP, že stát nebyl žadatelem okraden použitím jiného materiálu, jiné firmy, ačkoliv obé je v rámci zákonu stejně hodnotné a před zákonem rovné- pouze bez jednoúčelového certifikátu?

Vyřknutí slova Dotace, užívání Dotace, slibování Dotace, školení za účelem zajištění Dotace a vše, co souvisí s Dotací, by mělo být stíháno a trestáno stejně jako popírání Holocaustu!Miloš Zeman: Škrtat umí každý idiot, umění je zvýšit rozpočtové příjmy.
Miroslav Macek: To umí také každý idiot. Uměním je spravovat stát tak, aby fungoval s minimálními náklady.