STŘEDEČNÍ GLOSY 15.12.2010

Miroslava Macka
Bývalému starostovi Chomutova Alexandru Novákovi uložil soud za prokázaný 40 milionový úplatek dvouletou podmínku a pokutu ve výši 5 milionů korun. Drtivá většina občanů to bude považovat za výsměch spravedlnosti, neboť hlavním zdůvodněním mírného trestu bylo to, že od případu už uplynulo 11 let.
Napadá mne, zda by v případě, že by od té doby uplynulo už dvacet či dvacet pět let, nebyl navržen na státní vyznamenání...

Odvolaný ředitel Státního fondu životního prostředí Michálek si včera v televizi pustil pusu na špacír a rozpovídal se o tom, jak z miliard, protékajících fondem, měly zmizet stamiliony na konto ODS. Bude velmi zajímavé sledovat, za kolik let to vyšumí do ztracena, ale hlavně bude velice zábavné, jak vše budou vysvětlovat zainteresované osoby. To budou historky!

Nemůže se o nás sice říkat, že náruživě uctíváme stát; ale přesto jsme fanatičtí etatisti; všechno čekáme jen od státu, všechno mu ukládáme a div se nedomáháme toho, aby nás přišel podrbat soudní sluha, kousne-li nás blecha. Jeden z našich národních rysů je silná nechuť k úřadům, ale stejně výrazným rysem naší národní povahy je mystická důvěra, že úřady se mají o všechno postarat a mají k tomu plno prostředků.
Karel Čapek 1925

V pátek vyjde v Lidovkách můj článek o hromadných výpovědích lékařů a jejich plánovanému odchodu do ciziny.