STŘEDEČNÍ GLOSY 8.12.2010

Miroslava Macka
Obávám se, že některé věci v tomto státě opravdu nepůjdou vyřešit jinak než defenestrací: šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Dohnal rozdal ve svém úřadu na mimořádných odměnách 15,5 milionu z našich peněz. Za co, absolutně nechápu.
Mluvčí tohoto úřadu na dotaz, kdo a kolik obdržel, pravila: Výše odměn zaměstnance je osobním údajem.

To, že odcházející policisté si zřizují živnosti a firmy, které radí občanům jak vyzrát na policii, je očekávatelné. Při té příležitosti se ovšem rozmluvili a tak už víme, že u policie stále přetrvává "čárkový" systém, tedy že policista je hodnocen podle toho, kolik udělí pokut, ba dokonce, že se počet pokut musí "plnit". Takže lidová moudrost, že namísto "Pomáhat a chránit" platí "Buzerovat a kasírovat", se ukázala být správnou. Existují ovšem státy, kde by za přiznání, že existuje snaha vybrat co nejvíce na pokutách, okamžitě letěl z funkce jak šéf policie, tak ministr vnitra...

Dlouhý článek ve včerejších Lidovkách o skvělé učitelce matematiky Jitce Michnové z Neratovic je jako "doušek vody živé" a rozhodně stojí za přečtení. Utvrdil mě také v tom, co si dávno myslím: není většího daru do života (nepočítám - li geny a vliv dobré rodiny), než vynikající učitel.
A není lepší investicí do budoucnosti, než takové získat...

Čtenář glos Z. H. mi poslal zajímavý text:
Jedna věc mě v současné krizi kolem eura překvapuje. Píše se o všech možných zemích ,které zažívají krizi spojenou s eurem, ať již jde o rozhazovačné Řecko či Irsko, platící za realitní bublinu spojenou s "levnými penězi" pos přijetí eura, něco podobného platí o Španělsku, Portugalsku etc.
Ale o jedné zemi se záhadně mlčí. Tou zemí je Černá Hora. Není členem ani EU, ani eurozóny, akorát se tam platí eurem. Už za federace v bývalé Jugoslávii tam dinár platil jen de na papíře, ale nejen hotely a obchody přijímaly jen euro, i obce měly rozpočet v eurech apod. Po odtržení od Srbska vlastní měnu vůbec nezavedli a prostě používají euro.
Jak je možné, že zde nekrachují, nikdo je nezachraňuje, atd? Že by byli poctivější a pracovitější než v Řecku nebo ve Španělsku? Ale no tak!
Nejsem ekonom, ale mám jedno laické vysvětlení : protože Černá Hora není člen eurozóny, nemohou si černohorské banky jen tak "výhodně" půjčovat peníze od ECB nebo s ní prostě směnit "deset deka řeckých dluhopisů za deset deka eura v hotovosti v pětistovkách". Takže Černohorská vláda má asi opravdu jen to, co vybere na daních a totéž obce. Firmy mají jen ta eura, která jim někdo opravdu zaplatí a banky mohou půjčit jen ty peníze, co do nich předtím vloží vkladatelé.
Nebude to nějak tak ?

Čtenář glos S. K. mi napsal:
Včera jsem sledoval pana Březinu na tv Nova, jak vysvětloval, proč nejde uklidit sníh v ulicích Prahy . Jedno oko nezůstalo suché ! Každé ráno, když se brodím sněhem k autu v 06.10, mě napadá myšlenka, kde jsou naši nezaměstnaní ? Tu samou otázku jsem si pokládal, když jsem sledoval srdceryvné záběry z letošních povodní.