ČTVRTEČNÍ GLOSY 2.12.2010

Miroslava Macka
Nový náměstek ministra vnitra Viktor Čech v rozhovoru pro středeční Právo uvedl, že celostátní policejní ředitelé zvažují odchod. Nejsou prý spokojeni s vedením. Ministr vnitra Radek John (VV) tento týden vyzval policejního ředitele Oldřicha Martinů k rezignaci.
Jen jestli to ministr John špatně nepochopil a policejní ředitelé neměli na mysli právě jeho...

Bolševici na vnitru zřejmě zdaleka ještě nevymřeli. Nebo, že by povstali noví? V návrhu rozpočtu ministerstva vnitra se totiž píše: Úřad počítá se ziskem 35 medailí na mistrovstvích světa a Evropy nebo vytvořením 25 nových českých rekordů.

Čtenář glos V. G. mi poslal skvělý text k návrhu důchodové reformy Věcí večejných z pera Pavla Rusého:
Přečetl jsem si Vaši poznámku k návrhu VV, konkrétně Pavla Rusého na důchodovou reformu. Sám jsem si musel udělat schéma, abych byl schopen se v návrhu vyznat, ale to bych mu samozřejmě nevyčítal, nicméně toto schéma mi řeklo několik věcí:
1. Návrh důchodové reformy celou věc činí složitější
2. Zavádí nový prvek - Garanční fond
3. Všechny příjmy jsou nakonec vypláceny přes PAYG, čili součet garantovaného důchodu plus zásluhových důchodů (to je můj termín pro zjednodušení) tvoří vyplácenou jednu částku
4. P.R. říká, že jediný nový náklad bude na financování FDC a to ve výši 2% navýšení snížené sazby DPH, tj. několik miliard, ale to není zjevně pravda, protože Generační fond musí být - jak správně říkáte - rovněž nějak financován.
Rozebírat tento model by se dalo velmi dlouho, ale o to nejde, jde o jinou věc. Jestliže garantován má být pouze jedna část (PAYG), potom mi logika říká, že stačí tento garantovaný důchod a vše ostatní ponechat občanům, aby si na penzi naspořili. Odpadnou tři složky: Generační fond, NDC a FDC a s tím odpadne nutnost je financovat. Jinak řečeno, stanovme 10% - 15% odvod pro všechny, vyplácejme z něho minimální důchod, aby nikdo nezůstal zcela bez peněz a zbylých cca 13% až 18% nechme lidem a konečně budou mít z čeho si na důchod naspořit!
"Dokázal šest let řídit senát tak, že neměl výrazné nepřátele..." tak začíná rozhovor Barbory Tachecí s prvním místopředsedou senátu, členem nejužšího vedení ODS a aspirantem na funkci prezidenta Přemyslem Sobotkou ve včerejší MFDnes.
Po jeho přečtení je pak zcela jasné, proč nemá nepřátele... Na dotaz "Shodujete se s prezidentem v obdivu k Pavlu Bémovi" neodpoví "Ale prezident Klaus Pavla Béma neobdivuje, jen nepodléhá módní vlně nasazovat mu psí hlavu a vinit ho ze všech nepravostí v Praze", ale jen špitne "Já Pavla Béma neobdivuji".
Na konstatování tazatelky, že radní Hulinský za ČSSD pobral v různých dozorčích radách šest milionů a že je to pro ni šokující informace, odpovídá: "Pro mne taky."
Na konstatování tazatelky, že je za to odpovědná ODS, pak odpovídá "Já s Vámi souhlasím."
A nic s tím nezmůžete, že?, ptá se paní Tachecí. Odpověď: "Ne, Ale máme tady hezký příklad Teplic a pana Kubery..."
Věříte radnici, v jejíž čele bude stát Váš Bohuslav Svoboda a prvního náměstka mu bude dělat Karel Březina z ČSSD? "Řeknu to takhle: jsem rád, že tam s nimi nesedím".
Jak vidíte, bývalý druhý nejvyšší představitel státu a letitý člen vedení ODS za ODS a její problémy opravdu pranic nemůže, nic nezmůže...

Ekonom Karel Kříž ve včerejších Lidovkách konstatoval smutnou pravdu: Takřka výhradně stávkují ti, kteří žijí z daní soukromého sektoru. Chtějí si určovat, kolik jich má ve státě být, co mají dělat a za kolik.
Ovšem rozhodně si najděte a přečtěte celý ten článek!

Čtenář glos J. K. si položil řečnickou otázku, zda všichni ti demonstranti na pražském magistrátu měli dovolenou, náhradní volno, jsou nezaměstnaní, důchodci či si jen tak mohou odejít z práce. To by byl zajímavý průzkum, bohužel to nikoho z medií na místě nenapadlo...