PONDĚLNÍ GLOSY 29.11.2010

Miroslava Macka
Bývalý prezident Václav Havel podepsal výzvu proti vzniku velké koalice v Praze. Má to jaksi popletené, ne? Vždyť přece velká koalice, tedy koalice největší pravicové a největší levicové strany (dle volebních výsledků), tedy koalice TOP 09 a ČSSD, nakonec nevznikla a nevznikne...

Po ministrovi vnitra Radku Johnovi prý půjdou novináři, najatí "kmotry", kteří se bojí jeho chystaných razantních protikorupčních opatřeních. No, nevím, nevím, ale zdá se mi, že mnohem klidnější by naopak mohli být, kdyby John se svými dosavadními výkony zůstal na vnitru co nejdéle...

Někdo prý rozbíjí elektrovoltaické panely...jako, kdyby ty za něco mohly! Politicky zničit by se přece měli všichni ti odkývávači všelijakých dotací! Tam je příčina, panely jsou jen následkem!

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo úhradovou vyhlášku na rok 2011. Nemocnicím se má snížit paušální úhrada o 2%. "Už v polovině roku začnou nemocnicím docházet peníze..." říká na to Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.
Ať počítám jak počítám, jaksi mi to nevychází...
Zajímavá jsou ovšem jiná čísla: Počet nemocničních lůžek léčebné péče na 1000 obyvatel je u nás více než pět ( 5,2), zatímco ve Švýcarsku 3,3 nebo v Dánsku 3,0. Co myslíte, je proto ve Švýcarsku nebo v Dánsku o tolik horší nemocniční péče? A kolik nemocnic či oddělení by se mohlo při obdobném počtu lůžek na 1000 obyvatel u nás zavřít?
A to počet lůžek u nás mezi léty 1990 a 2009 klesl o čtvrtinu, zvláště zásluhou kratší doby pobytu na lůžku...nemocničních lékařů kupodivu za tu dobu mírně přibylo...

Zcela skvělý článek Pavla Janouška "Státní maturity nejsou lék, nýbrž symptom choroby" vyšel v sobotní příloze Víkend MFDnes.
Rozhodně si jej přečtěte!

A další vynikající rozhovor vedl Daniel Kaiser s Thilem Sarrazinem taktéž v sobotní MFDnes. Určitě si jeho názory přečtěte a hlavně, zamyslete se nad nimi.

Čtenář glos Z. Š. na téma IZIP:
Jsem jedním z prvních účastníků IZIPu, kam jsem dobrovolně vstoupil v domnění, že se naplní jejich slib, že dám-li písemný souhlas, pak se každý lékař první pomoci a každé zdravotnické zařízení dozví krevní skupinu, alergie, anamnézu, současné diagnózy a léky. Postačí, když u mně najdou OP nebo průkazku pojišťovny.
Teď, skoro po 2 letech, jsem zjistil, že ze čtyř lékařů, které navštěvuji (praktická, ORL, oční, zubní) tam an ijeden z nich nezapsal Dg., ani léky, ani..., prostě NIC ; ze tří pravidelně navštěvovaných lékáren ani jeden zápis o vydaném léku (zato zápis z lékárny, kam jsem 1x zašel jen proto, protože v mé favorizované dělali inventuru po vloupání). Dokonce ani z FN, kam mne před rokem poslala praktická, protože se jí nelíbila jedna z mých bradavic, zapsali jen "Odd. 7/b Vyšetření 475 Kč". O mně by se tedy z IZIPU dověděli akorát část nacionálií (aleaž pro jejich zadání z OP nebo z Legitimace pojištěnce VZP - to je asi redundantní, ne ?).
Tak jsem si dovolil se zeptat, zavolal na Helpdesk IZIPu do Českých Budějovic a žádal o spojení s manažerem pro styk s veřejností. Ochotná slečna omluvila toho manažera, že je právě na důležitém jednání (bodejť by ne - bylo to v pátek v poledne), dovolila se, zda si může můj dotaz nahrát, aby mu jej mohla přehrát k vyřízení, a že dostanu odpověď mailem. Zeptal jsem se zdvořile, jak mohli tenhle drahý projekt vůbec spustit, když neměli páky na lékaře, aby do něj zapisovali aspoň ty nejdůležitější údaje ; proč v něm pokračují dál, když ty páky dosud nemají a kolik to asi tak stojí ročně přepočteno na jednoho pojištěnce VZP.
Samozřejmě na jejich odpověď čekám marně...