ÚTERNÍ GLOSY 23.11.2010

Miroslava Macka
Náměstek ministra obrany Barták je stále na neplacené dovolené. Vyplývá mi z toho jedno jediné: jeho místo je zcela zbytečné ( jinak by velmi chyběl a projevilo by se to na kvalitě práce ministerstva) a je tedy nejvyšší čas je již neobsazovat, ale zrušit.

Nedávno skončené zasedání České lékařské komory požaduje, aby stát zvýšil výdaje na zdravotnictví, zejména úhrady státu za děti, důchodce a nezaměstnané.
Členové ČLK jakoby si neuvědomovali, že stát žádné vlastní peníze nemá a musí je tedy nejprve vytáhnout občanům z kapes.
Správně by tedy měli říkat: Občané, chceme od vás více peněz. Obětujte tedy část dnešních důchodů, sociálních dávek a dalších služeb, které vám stát poskytuje a dejte je nám!
Pak by to bylo fér...

Čtenář glos P. B. mi napsal:
Že jsem si toho nevšiml dříve: Bém, Svoboda, Rath, Barták...a já myslel, že doktoři hromadně emigrují do ciziny.

Můj text z pátečních Lidovek:

Nuda v Praze

Mediální rozruch kolem koalice ODS - ČSSD v Praze by nasvědčoval něčemu zcela mimořádnému, překvapivému, neobvyklému, nečekanému, zvláštnímu. Opak je pravdou: to, co se stalo při povolebním vyjednávání v Praze, je naopak nesmírně obvyklé, nepřekvapivé, očekávané a tedy v podstatě nudné.
Vždyť počítejte se mnou: zaprvé se vzniklá koalice všeobecně nazývá koalicí velkou, ačkoliv by se správně měla nazývat koalicí prostřední. Počtem hlasů by přece byla velkou koalicí koalice TOP 09 a ODS, rozdílem idejí a politických programů pak koalice TOP 09 a ČSSD. Media tedy nazývají věc špatným jménem. A jistě dobře víte, že kdyby nakonec vznikla koalice TOP 09 a ČSSD, mediální pokřik o oklamání voličů by se nekonal, jen potlesk za vyšachování ODS do opozice. Jenže, proboha, co je na těchto novinářských nepřesnostech, manipulacích a všelikém nadržování a zatracování neobvyklého? Nezvyklého? Nečekaného?
Za druhé: ODS a ČSSD nevyslyšely přání svých voličů, neboť ti uvěřili lídrům svých stran, že s ODS koalici nikdy či potažmo: s Tůmou bych šel klidně krást koně. A opět, co je na tom tak překvapivé? Cožpak nám dnes a denně neslibují politické strany modré z nebe a pečené holuby a voliči je přesto stálé lhaní volí, aby pak vše bylo jinak? Co je na tom tak neočekávaně nezvyklého?
Za třetí: je překvapivé, že strany, které volby nevyhrály či jsou v drtivé menšině, na to ihned po volbách zapomínají a okamžitě hlásají družstevní model "vy strana, my strana, takže chceme paritu a když vy primátora (premiéra), tak my většinu v radě (ve vládě)? Tak to jste měli zažít Pepíka Luxe v jeho nejlepších letech se sedmi, osmi procenty voličů! Opět tedy, co je na tom překvapivého?
Za čtvrté: divíte se širokému průniku programů ODS a ČSSD či ODS a TOP 09 a tedy logicky i TOP 09 a ČSSD? Jenže, nejsou v každé politické straně členové a dokonce i vysocí funkcionáři, kteří si prostě jen "spletli stranu"? Cožpak se neobjevily už před volbami v Praze plakáty vysokého pravicového politika s ryze levicovým heslem "Děti do 15 let dopravu zdarma"? Na druhé straně, lze politikům vyčítat, že říkají takové populistické věci? Vždyť říkali by je, kdyby intuitivně netušili, že na tom voličsky vydělají? Cožpak spousta "pravicově smýšlejících" občanů nebývá pravičáky jen do okamžiku, kdy se do praxe přetavené pravicové zásady začnou dotýkat jejich nezodpovědnosti a pohodlnosti? Cožpak těch "osobnostních odborářů" kolem sebe nevidíte spousty a spousty? Proč vás to tedy překvapuje?
A za páté a poslední: namlouváte si, že ODS a ČSSD spáchaly politickou sebevraždu, neboť jim to voliči za čtyři roky spočítají? Kde to žijete? Čtyři roky jsou v politice tak dlouhá doba a během ní se může udát tolik věcí, které ovlivní příští volební výsledek, že takto se v politických kruzích pranic neuvažuje. Spíše převládá názor "díky za každé nové ráno". Tedy názor, který je hluboce zakořeněn v mysli velké většiny národa: chceme všechno teď a ono to nějak dopadne - jen se kupříkladu podívejte na rozpočtové schodky a tedy naše dluhya chystanou stávku. Ještě pořád vám připadá postoj těch politiků podivný a neobvyklý? Nuda je to!