PÁTEČNÍ GLOSY 12.11.2010

Miroslava Macka
Ministr vnitra Bárta dostal pokutu 5.000.- Kč a přišel na šest měsíců o řidičák, protože ztracenou značku na autě nahradil náhražkou se stejným číslem.
Tu pokutu bych ještě dejme tomu chápal, ale proč ta ztráta řidičáku? Ohrožoval tím nějak provoz? Nebylo jeho auto identifikovatelné?
Pokládám to za prostou buzeraci z jednoho jediného důvodu, aby policie nebyla osočována, že snad ministrovi nějak nadržuje...zdravý rozum však úpí.

Včera jsem si přečetl titulek "Petr Nečas: České zdravotnictví potřebuje projít hlubokou reformou."
Tak tomu říkám objevení Ameriky! Možná si Petr Nečas vzpomene na mé letité boje s Václavem Klausem a dalšími uvnitř ODS ohledně nezbytnosti reformy zdravotnictví, ba mohl by si vytáhnout z ministerstva zdraovtnictv í i návrh reformy, kterou jsem spolu s více než stovkou spolupracovníků připravil pod Janem Stráským...aby padla pod stůl. A pak zase léta nic, nepočítám-li nalévání desítek miliard korun do černé díry (vzpomínáte, Petře, na ty nikdy nesplacené "půjčky" nemocnicím a další šílenosti ?), až pak přišel Julínek s tragicky nepřipravenou a neslaně nemastně započatou poloreformou...
Kolik se promarnilo času a příležitostí a namísto toho se politikařilo a politikařilo...vzpomínáte, Petře?

Další případy "pravicovosti" v podání některých exposlanců ODS: okamžitě byli přisunuti ke korytům v různých dozorčích radách státních podniků. Miloš Patera si dokonce postěžoval, že pouze do správní rady VZP za 15.000.- Kč měsíčně : "Strana by měla mít větší úctu k lidem, kteří pro ni pracovali. V mém případě tomu tak není. Pomohla mi sedět v jedné správní radě za pár korun, nejsou to žádné statisíce, padesátitisíce ani třicetitisíce. Samozřejmě, čekal bych víc."
Já bych čekal, že jej za takové řeči vyrazí nejen z té správní rady, ale hlavně z ODS, která hlásá (doufám, že ještě), že zdravý člověk se má o sebe postarat sám.

Spousta eurodotací se všude utrácí stejně zhovadile jako u nás. Kupříkladu 7, 5 milionu eur bylo zaplaceno za kampaň o užitečnosti eurofondů v Andalusii, 411 tisíc eur na (zatím prázdné) fitness centrum pro psy u jedné maďarské IT firmy a třeba též 16 tisíc eur na upevnění emočního sepětí Tyrolanů s krajinou.
Myslím, že je nejvyšší čas zažádat si o eurodotaci na nácvik šněrování eurobyrokratů do svěracích kazajek...

Ve včerejším článku MFDnes píše Jaroslav Kmenta , mimo jiné, jak vytunelovanou atraktivní část brněnské firmy Lavimont, a to akcie Královopolské RIA, koupila za 50 milionů firma Conoscenza, založená expremiérem Stanislavem Grossem a jeho kamarádem Romanem Němcem. Prý to vyšetřuje protikorupční policie. Vsadíte si na výsledek?

Také jsem zvědavý, jak dopadne informace bývalého velvyslance USA v Praze Cabanise a člena dozorčí rady Tatry, že po něm chtěl Barták (mj. ministr obrany) miliony za to, že Tatra nebude mít problém s armádními dodávkami...co myslíte, lže Cabanis anebo Barták, který to, pochopitelně, popírá?

Odborníci na turistický ruch vypsali 45 neduhů, proč v Olomouckém kraji chybějí turisté. A jmenují kde co, jen to podstatné, nejpodstatnější ne: mizernou kvalitu služeb všeho druhu. A na to doporučované zlepšení internetových stránek a různé turistické pasy nestačí...

Čtenář glos V. H. mi napsal:
Protože už deset let vlastníme s kolegou firmu, dovolím si napsat svůj názor k zákoníku práce. Dle mých zkušeností není zákoník práce určen ani pro zaměstnance a ani pro zaměstnavatele. Jediný, kdo z jeho existence doopravdy těží, je stát a na jeho existenci se ještě přiživují odbory, respektive odborářští bossové. Protože naše firma patří mezi malé a odbory v ní nemáme, mohu říci, že deset let nevymýšlíme nic jiného, než jak dát lidem legálně peníze a současně se nepotrestat, to znamená nenechat se zadusit zákonnými předpisy a nenechat se trestně stíhat, například za daňový únik. To vše dokonce chápou i zaměstnanci a proto ani nemají ambice provádět odborovou činnost a aktivně na hledání metod a postupů spolupracují.
Vždycky se musím smát, jak se všichni soustředí například na velikost daně. Ta však není až tak velkou překážkou, protože jde o jasně spočítatelnou položku. Daleko horší je například pracovní doba, nebo povinnost výpočtu odměn a dovolených z průměrné mzdy. To se pak člověk bojí dát odměny za dobře odvedenou práci, protože se tím současně zavazuje k tomu, že je bude dávat až do konce roku, kdy už na to nemusí mít. Nebo v okamžiku, když se objeví větší množství práce zaměstnanci nesmí pracovat i když chtějí, což je samozřejmě Kocourkov. Další pěkným nesmyslem je výpovědní doba a odstupné. Zatím jsme ani jednou nezažili, že by nám nebo zaměstnanci nějak toto nařízení pozitivně pomohlo. Toto nařízení slouží tak akorát ke vzájemné buzeraci, za kterou není nikdy nic dobrého. Neumím si představit, že bychom se mohli spolehnout na zaměstnance, který je ve výpovědní lhůtě, takže jsme vždycky raději zaplatili za to, aby bylo naše vzájemné trápení ukončeno co nejdříve.
A když si položím otázku, co na tom stát nejvíce zajímá a co zkoumá? Vždycky to byly jenom peníze, prostě vždycky se zkoumá pouze to, zda stát dostal na co má "nárok" a zda nebyl nějak "ošizen". Nic víc. Zaměstnanci ani zaměstnavatelé ho nezajímají. Proto je pořád na indexu zaměstnávání na fakturu.