PÁTEČNÍ GLOSY 15.10.2010

Miroslava Macka
Převratná metoda výuky cizích jazyků dorazila už i do Česka a tak se zvedají hlasy, požadující přestat dabovat cizí filmy a jen je titulkovat. Za mého mládí dabovaných filmů téměř nebylo a již od útlého dětství jsme louskali titulky: cizí jazyk se široko daleko nenaučil nikdo.
Stále totiž platí, že vedle talentu je zapotřebí jen a jedině vůle. V útlém věku rodičů, pak vlastní...

Stát vydal za prvních osm měsíců letošního roku o dvacet procet méně peněz za nemocenskou. Lidé prý se bojí marodit, aby nepřišli o práci. Vsadím se, že je to jinak: jen nezůstávají doma s každou prkotinou...

Velmi výstižný text, kolující po internetu:
Rád bych věděl, kam mám zajít, abych se mohl úplně odhlásit ze státního penzijního systému.
Mám na mysli podepsání nějakého prohlášení (reversu), že až budu starý, nebudu od státu požadovat žádný důchod a na oplátku teď nebudu na tento systém muset platit.
Rozhodl jsem se totiž, že bude jistější, když si sám budu spořit ve fondech, založím si akciové portfolio a koupím si na hypotéku nějakou nemovitost, kterou pak v důchodu buď prodám, nebo pronajmu.
Mám totiž obavu, že jinak teď budu platit vysoké daně a až mi bude 65, stát řekne: "Sorry, nejsou peníze na důchody - můžou za to předchozí vlády, to my ne. Jo a vy jste si vedle toho spořil do státem podporovaných penzijních fondů? Sorry, ale inflace produkovaná minulým vedením ČNB tyto úspory znehodnotila, nehledě k tomu, že vám ty úspory zdaníme sedmdesáti procenty, aby bylo na důchody pro ty, kteří si nespořili. Jak by k tomu ti chudáci přišli, že?

Opsáno z facebooku:
Redaktor: "Choceňští Romové si stěžují, že mají doma zimu a že město musí ze zákona svým občanům zajistit teplo. Proč jim netopíte?"
Starosta Chocně: Pane redaktore, když pominu to, že za teplo neplatí, tak Vám musím sdělit, že jim netopíme proto, že se jim ve spánku v letních měsících ztratily radiátory!"

Čtenář glos J. N. mi napsal:
Asi by nemělo smysl a efekt bránit se přistěhovalectví. Lidé ve světě jsou v pohybu a my ho nezastavíme. Měli a mohli bychom však usilovat o to, aby přistěhovalci, které přijmeme, respektovali naši kulturu, jazyk a zvyky a neměli ani možnost usilovat o to, abychom se my přizpůsobovali jim; pokud by to nechtěli takto akceptovat, měli bychom mít sílu a odhodlání je odsud vytlačovat.

Čtenář glos O. B. mi napsal:
Jen malá poznámka ke 12. 10. 2011, Mezinárodnímu dni za omezení přírodních katastrof. Není to tak dávno (cca 250 let), co bylo zákázáno zvonit na zvony proti bouřkám. Důvody byly jednoduché - nesmyslnost a boj proti pověrám.
Na tomto dni je ukázkově znázorněno, že dějiny se stále opakují v rozmanitých podobách a lidé jsou v řadě ohledů stále nepoučitelní.

A ještě jeden postřeh z facebooku:
Teorie je, když všechno víme, ale nic nefunguje. Praxe je, když všechno funguje, ale nikdo neví proč. My jsme spojili teorii s praxí: nic nefunguje a nikdo neví proč.