PONDĚLNÍ GLOSY 20.09.2010

Miroslava Macka
Kdyby byla před léty politická vůle přijmout ucelenou reformu zdravotnictví, mohla být dneska přesně ta doba, kdy by se (mimo vrozené vady, nádory a pár dalších diagnóz) vše ostatní ve stomatologii mohlo od 15 let věku platit - po letech výuky a šíření prevence by se nikdo nemohl vymlouvat na to, že "nechtěně" zanedbal péči o svůj chrup. Prostě: vyzkoušený švýcarský model.
Takto je souhlasné pokyvování ministra zdravotnictví Hegera k pochopitelnému tlaku stomatologů, aby se za plomby platilo, jen dalším důkazem absolutní nepřipravenosti a neprovázanosti reformních kroků a reformního adhocismu. Což, obávám se, neplatí jen ve zdravotnictví. Tristní to pohled!

Ve švédské předvolební kampani vybudil emoce televizní klip Švédských demokratů, kteří mají ve volebním programu mj. omezení přistěhovalectví o 90 %. Spot ukazuje dlouhou frontu lidí na sociální dávky, v níž náhle předběhne švédskou penzistku skupina muslimských žen v burkách s kočárky.
Předseda strany Jimmie Akesson tvrdí, že nárůst muslimské populace ve Švédsku je pro zemi největším nebezpečím od druhé světové války.
Politoložka Jenny Madestamová ze stockholmské univerzity k tomu říká: "Rovnostářské ideje se vytrácejí a lidé jsou stále více individualističtí".
Podle jiných je za vzestup pravice odpovědná recese a nárůst nezaměstnanosti.
Osobně vidím problém zcela jinde: v nárůstu muslimské imigrace a jejich rychlému množení, přičemž multikulti překorektní politikové před tímto reálným budoucím nebezpečím strkají hlavu do písku. Čím déle ji ovšem v tom písku budou mít, tím větší průšvih v toku času nastane.

Dnešní zpráva Petry Procházkové z afgánských voleb, publikovaná v LN: Osm procent volebních středisek se v sobotu ráno nespojilo s Ústřední volební komisí v Kábulu, protože se členové volebních komisí nedokázali prostřílet na svá pracovní místa.
Ale podivná hra na demokracii stále pokračuje, dodávám...

Další ukázka současné zdeúřední češtiny, tentokrát z úst mluvčího Útvaru rychlého nasazení, vyjadřujícího se k zatčení advokáta Julia Kramariče:
" Mohu jen potvrdit, že proběhla realizace našeho útvaru..."