STŘEDEČNÍ GLOSY 15.09.2010

Miroslava Macka
Exministr životního prostředí, lidovec Libor Ambrozek, rozdával během svého čtyřletého působení ve funkci dotace ve velkém, a to často (celkem čtyřistakrát) formou "výjimek". Celkem tak rozdělil přes pět miliard korun, což odpovídá dvěma celoročním rozpočtům Státního fondu životního prostředí.
Bylo to střašně jednoduché: Ambrozek se rozhodl, učinil výjimku a přidělené dotace tak nemusel s nikým ani konzultovat, jen dal své rozhodnutí fondu na vědomí!!
A pak se ho blbí novináři vyptávají, kde vzal 10 milionů na barák. Vydělal si je přece, jak vyplývá z výše napsaného...

Výběr renomovaného, respektovaného a známého doktora Bohuslava Svobody coby kandidáta pražské ODS na funkci primátora je nejlepším možným tahem. Teď jde jen o to, zda - vzhledem k rozestavení ostatních modrých figurek na šachovnici - bude stačit na vítězství nebo alespoň pat...

Otec ministra vnitra Radka Johna, takto slovutný lékař, by měl poučit svého syna, že jedinou účinnou léčbou je léčba příčin, nikoliv následků. Pak by syn těžko vylézal s hlavními body své strategie boje s korupcí, v níž chybí to hlavní, léčba příčin. Tedy likvidování jednoho korupčního prostoru, který umožňuje přebujelá legislativa a tisíce ministerských vyhlášek, za druhým. Jinak řečeno: kde není zapotřebí razítka, není korupce. Ještě jinak řečeno: na AIDS pudr nezabírá...

Nemám nic proti velkorysé podpoře fotovoltaiky i dalších netradičních zdrojů energie. Ovšem pod jednou jedinou podmínkou, že veškeré dotace na její výrobu či výkup zaplatí ti, kteří po alternativních zdrojích energie volají a prosazují je. Konkrétně: na trhu budou k mání dva druhy elektrické energie, stávající a alternativní dotovaná. Zeleně uvažující občané si jistě rádi připlatí za tu svoji "čistou" energii a jen a jedině tyto peníze navíc půjdou jejím výrobcům. My ostatní zaplatíme zase tu svoji nedotovanou. Bude to spravedlivé, bude rozhodovat trh a hlavně, nebudeme nevolníci fanatiků.

Přítel L. V. mi připomíná prostřednictvím čtenáře glos O. J. následující slova Marka Tullia Cicera z roku 55 před n. l.:
"Rozpočet by měl být vyvážený, státní pokladna by se měla znovu naplnit, veřejný dluh by se měl snížit, arogance úřednictva by se měla zmírnit a být pod dozorem, pomoc cizím zemím by se měla omezit, pokud Řím nemá přijít na mizinu.
Lidé se opět musí naučit pracovat namísto toho, aby žili z veřejné podpory."