ÚTERNÍ GLOSY 14.09.2010

Miroslava Macka
Jak se u nás také hospodaří, ukazuje výňatek z článku redaktora MF Dnes Luďka Navary o komunistických lágrech a jejich proměnách na památníky: Zrekonstruovaný lágr "Vojna" u Příbrami...o jeho rekonstrukci rozhodla v roce 1999 vláda, a tak se na ni našlo i dost peněz. Jenže jich bylo možná až příliš. Původní baráky, do kterých podle vzpomínek vězňů foukal škvírami studený vítr, byly prakticky nahrazeny novostavbami a do bunkru vede nová rampa přesně podle nové stavební normy...

Jak se u nás také hospodaří: Lucie Talmanová, manželka expremiéra Toplánka, bývalá místopředsedkyně sněmovny a kandidátka na senátorku pobírá 3500 korun rodičovského příspěvku...

Do třetice jak se u nás hospodaří, tentokrát poznámka zbrojaře Richarda Hávy v rozhovoru pro časopis Týden: Je zajímavé, kolik na sobě nezávislých a vzájemně nekomunikujících systémů IT za mnoho miliard armáda provozuje - a nikdo to ani nekomentuje.

Nedivte se, že expremiér Staník Gross vydělal stamiliony, při jeho inteligenci a obchodním talentu to je pochopitelné. Viz jeho odpověď časopisu Týden na dotaz, že se nedávno psalo, že obchoduje na burze s diamanty: "Já určitě ne. To je vždycky taková ta mediální záležitost. Tenhle obchod pro několik klientů obchodovala firma, kterou jsme s manželkou v minulosti založili. Má nějaké nemovitosti, nebo nemovitost, kterou pronajímá. Pak se ještě věnuje nějakým realitním projektům."

Závěr rozhovoru Týdne s nositelem Nobelovy ceny za ekonomii Harrym Markowiczem: "Když se zrodilo euro, upřímně řečeno, nevěděl jsem, jak funguje. Jak by mohlo fungovat. A nyní tomu rozumím: nemůže fungovat.