PÁTEČNÍ GLOSY 10.09.2010

Miroslava Macka
Je zajímavé, že zrovna slovutní ekonomové z NERVu, kteří většinově hlásají, že konkurence je zárukou solidních cen, a že stát je mizerným hospodářem, prosazují, aby studentské půjčky monopolně poskytovala státní Českomoravská záruční a rozvojová banka...jako by nevěděli, že jakýkoliv dobrý nápad, dostane-li se do rukou státních úředníků, jde do háje.

Francouzské banky oficiálně přiznaly španělské dluhopisy za 6,6 miliard eur, ačkoliv, jak se nakonec ukázalo, jich mají za 34, 7 miliard eur. A evropské mocnosti, Francii nevyjímaje, okřikují Slovensko a nadávají premiérce Radičové, že Slováci odmítají být eurosolidární...zapomínají, že se lháři to jde těžko, přetěžko.

Česko si letos musí vypůjčit na trhu 280 miliard korun. Z toho 100 miliard půjde na splácení starých dluhů a úroky. Tato čísla by měla být denně otloukána o hlavu všech, kteří sice mají plnou hubu šetření, ale rozhodně ne u sebe.

Ministr vnitra Radek John vycouval z plánu omezit ochranu českých ambasád v rizikových zemích. Nemohu a nemohu si vzpomenout, kdy některé z jeho dramatických mediálních prohlášení skutečně za pár dnů platilo.

Naslouchám-li ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, nabývám dojmu, že reforma zdravotnictví nastane až tehdy, kdy už bude pět minut po dvanácté a bude hodně, ale hodně zle. V lecčems mi totiž připomíní Petra Pitharta (všiml jste si, jak zcela vymizel?) v době dělení Československa: jednejme, jednejme, naslouchejme, jednejme, ještě ne, dvojdomek, stále ne...