ÚTERNÍ GLOSY 7.09.2010

Miroslava Macka
Je něco shnilého ve státě, v němž se lékaři dohadují s vládou o výši svých příjmů. Jde holt o pozůstatek reálného socialismu, kdy je zaměstnavatelem zdravotníků stát. Takže úkol číslo jedna: odstátnit nemocnice - pak ať se lékaři dohadují se svými zaměstnavateli...
Odstátněním nemyslím privatizaci, ale nejraději systém "nemocnic s právem veřejnosti", kdy nemocnice patří "samy sobě" a rozhodujícím tělesem jsou nemocniční rady, v nichž zasedají nikoliv politikové, ale zástupci největších plátců zdravotního pojištění. Neboť by mělo být samozřejmé, že kdo platí, rozhoduje...
A jsme ovšem opět u toho reálného socialismu, neboť u nás za většinu pojištěnců platí pojistné stát...jak vidíte, je toho k reformování ještě spousta a spousta.

Na drahou léčbu některých pacientů nemají nemocnice peníze: pojišťovny jim některé diagnózy prostě limitují, aby se nedostaly do minusu. Nastává tedy ideální stav připomenout socialistické části veřejnosti, že je holý nesmysl platit ze zdravotního pojištění zbytnosti a prkotiny...

Technik v energetice Josef Knob v dnešních Lidovkách: Není možné, aby vlastnická práva majitele solární elektrárny byla nadřazena vlastnickým právům například majitele slévárny, kterého plánované ceny elektřiny po novém roce zruinují.
Bohužel se obávám, že v našem Kocourkově to možné je...Ostatně každá dotace, každé zvýhodnění narušuje svobodnou soutěž a končí tak zákonitě vyššími cenami.

Nová strategie stále státní České pošty: abychom nezbankrotovali, zřídíme vlastní banku, ale hlavně budeme zajišťovat IT služby pro stát.
Takže si velmi pohlídejme, zda na státní IT služby bude vypsána férové výběrové řízení, jinak se nám kamarádíčkové ouředníčkové domluví a my budeme platit a platit jako mourovatí.