STŘEDEČNÍ GLOSY 25.08.2010

Miroslava Macka
Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula poskytl rozhovor týdeníku Respekt a v něm pronesl následující neuvěřitelnost: "Neoliberální koncept selhal. Tak jako kdysi selhaly vize komunistů čistého státu bez trhu, tak nyní kapitalismus založený výlučně na co nejsvobodnějším trhu má problémy."
Asi žijeme každý v jiném světě: copak není více než jasné, že současné problémy vznikly právě mizernými regulacemi a nikoliv "svobodným trhem"? Copak není historicky více než zřejmé, že právě všelijací šněrovači a regulároři trhu vždy pokřikují, že svobodný trh selhal, ačkoliv selhání způsobil naopak právě nedostatek svobodného tržního prostředí? Ach, jo!

Ve stejném čísle časopisu Respekt je citován nový náměstek ministra dopravy Radek Šmerda, který mj. říká:" Za poslední dekádu se počet zaměstnanců ministerstva zdvojnásobil, přičemž na většinu důležitých věcí se nabírají externí firmy zvenčí".
Také vypověděl smlouvu se zahradnickou firmou, která na ministerstvu zalévala za 60.000.- Kč měsíčně květiny(!!!) "Nechal jsem si to spočítat a máme tu přesně 125 živých květin." Spolu s firmou nechal propustit i úředníky, kteří zakázku schválili...
To je sice chvályhodné, ale to jim to jen tak projde a nikdo je neobviní ? Nikdo nevyšetří, kolik od té firmy za takovou smlouvu dostali bokem?

Vůbec nemusíte vědět, o co v současném sporu německých (evropských) elektrárenských firem s kancléřkou Merkelovou jde a přitom vám konečný výsledek může být jasný: každý zásah politiků do energetiky nakonec znamená zdražení energií. Vsaďte se.