PÁTEČNÍ GLOSY 30.07.2010

Miroslava Macka
Na první pohled vypadá zpráva, že by se mohl obnovit proces s Jiřím Kajínkem, neboť se objevily nové informace, jako geniální reklamní tah k právě uváděnému filmu "Kajínek". Obávám se ovšem, že v tomto případě mají někteří policisté tolik másla na hlavě, že jde o realitu. Typicky českou...

Velmi se mi líbí novotvar, který vypustil do oběhu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: "odněmcovat" ministerstvo spravedlnosti. Teď ještě najít novotvar pro potrestání bývalé ministryně Daniely Kovářové, za níž podivné a nyní rušené smlouvy s advokátní kanceláří exministra Němce vznikaly jako na běžícím pásu...

Mějme se velmi, ale velmi na pozoru! EU připravuje dotace na výrobu elektrické energie z biomasy! Po tunelu s fotovoltaickými články, který se pomalu zasypává, tady vzniká další tunel!

Čtenář glos M. V. mne upozornil na rozhovor Jiřího Rusnoka (exministra financí za ČSSD) v deníku E15, a to obzvláště na jeho odpověď na otázku, co mu na dnešní ČSSD vadilo, že z ní odešel:
"Na vedení ČSSD mně v posledních letech vadilo, že ta strana už dávno přestala být stranou levicovou, to jest pro mě stranou lidí práce. Prostě ČSSD je politickým podnikem, který se pohybuje v industrii nazývané politika. Její fungování je vždy totálně zaměřené na to, aby podnik realizoval maximální tržby. To znamená, měl co nejvíc poslanců, senátorů, zastupitelů a jiných státem zaplacených funkcionářů, kteří do kasičky toho podniku přinesou příslušné cash flow. Tomu se podřizuje vše."

Čtenář glos J. E. mi napsal:
K Vaší glose "Omyl, obklopil bych se ............." dodávám:
Na základě našich zákonů byste jim musel dát výpověď, výpovědní lhůta je dva měsíce, po tuto dobu by již nedělali vůbec nic( což by mohlo být pozitivum) a poté byste jim musel platit 3 měsíce odstupného.
To by bylo v případě nadbytečnosti, což není tento případ, jinak jim výpověď můžete dát pouze za hrubé porušování pracovní kázně a oni se s Vámi budou soudit.
Lze předpokládat, že soud vyhrají a Vy jim pak budete platit ušlou mzdu a budete je muset vzít zpět. Pak propustíte za stejných podmínek ty, kterými jste se obklopil.
Takové jsou Zákony, v kterých my se musíme běžně pohybovat.
Píši to proto, že zaměstnávám cca 30 spolupracovníků. Mzdový náklad na jednoho je cca 32 tis.Kč/měsíc(včetně odvodů), tedy asi 1 mil.Kč měsíčně. Ztratí-li naše firma práci, pak je musím propustit, zaplatit 2 měsíce výpovědní lhůty, kdy již nepracují, protože nemám práci, a 3 měsíce
odstupného. Celkem tedy asi 5 mil.Kč.
V případě, že dojde k oživení a práci po určité době znovu najdu, nemohu ji zahájit, neboť jsem v lepším případě "švorc", v horším případě musím ještě zaplatit vzniklý dluh.
K tomu jen dodávám staré antické moudro: Nelíbí se vám zákony? Změňte zákonodárce! Obávám se ovšem, že ani to dnes neplatí, EU by nám to nedovolila...

Po internetu koluje tato půvabná historka:
"Toho dne se Joe Smith vzbudil brzy, neboť jeho budík Made in Japan byl nastaven na šestou hodinu. Zatímco v konvici Made in China začínala vřít voda, oholil se holícím strojkem Made in Hongkong, navlékl na sebe košili Made in Srí Lanka , značkové džíny Made in Singapur a tenisky Made in Korea. Poté si na své elektrické pánvi Made in India připravil snídani. Usedl ke stolu se svou kalkulačkou Made in Mexico, aby si spočítal, kolik dnes může utratit. Když si srovnal čas na svých hodinkách Made in Tchajwan s časovým signálem z rádia Made in India, nasedl do svého vozu Made in Germany a pokračoval v hledání nějaké dobře placené práce v Americe. Na konci dalšího marného a neradostného dne se rozhodl trochu si odpočinout. Vklouzl tedy do sandálů Made in Brasil , nalil si sklenku vína Made in France a pustil televizní přijímač Made in Indonesia. A přemýšlel, proč se mu nedaří najít si práci."