STŘEDEČNÍ GLOSY 28.07.2010

Miroslava Macka
Opět nechápavě kroutím hlavou: ministerstva mají ušetřit do konce roku 2,5 % svých výdajů a je pokřik veliký, převeliký. Většina rodin rodina se ovšem musí vypořádat s podstatně většími poklesy každou chvíli. Neumějí-li někteří ministři zařídit takovou prkotinu, ať se vrátí domů a zopakují si, jak se to dělá: škrtnou se věci zbytné. A těch je na každém ministerstvu habaděj.
Včerejší hysterický pokřik pana Johna, že snížení výdajů ministerstva vnitra by znamenal rozvrat tohoto rezortu, je pak kombinace populismu a blbosti.

Někteří ministři začali opravdu rázně (tedy ne s šetřením): ministr životního prostředí Drobil kupříkladu vydal nařízení, kterak se zaměstnanci musejí oblékat. Muži musejí mít uzavřenou společenskou obuv, dlouhé kalhoty, košili a kravatu, ženy minimálně společenskou obuv, sukni přiměřené délky či kalhoty a halenku. Sandály, šortky, trička a oděv, deklarující příslušnost k určitému hnutí či kultuře se zakazují...
Nejsem pranic přívržencem ledabylého oblékání, ovšem jsem kdykoliv schopen a ochoten panu ministrovi dokázat, že lze mít kalhoty, tričko a letní boty a přitom vypadat mnohem důstojněji a lépe oblečen, než v mizerném obleku s neladící kravatou. Ovšem tupá byrokracie a blbost nemají zřejmě hranice.

Britští odboráři z British Airways se obracejí na Evropský soud pro lidská práva a pořadují navrácení mimořádně levných letů do Karibiku, které jim současné vedení BA seškrtalo. Pokládají tyto lety zřejmě za své právo. Možná ovšem jde o nemoc šílených odborářů...