PÁTEČNÍ GLOSY 9.07.2010

Miroslava Macka
Doufám, že nová vláda bude naslouchat dopravním psychologům jako je kupříkladu Alois Hudeček. Ten mi ve včerejších Lidovkách mluví z duše: Priority policistů se musí změnit. Nedávno jsem jel například na dálnici za člověkem, který jel celou dobu zcela bezpečně a na přehledném úseku zrychlil na nějakých 150 kilometrů za hodinu. Policisté s passatem se zaměřili pouze na něj, ale přitom cestou k němu minuli několik aut, která zcela jasně nedodržovala bezpečný odstup. To je ale ve výsledku daleko závěžnější dopravní přestupek. Kontrolování rychlosti je ovšem jednodušší..
Dodávám: moje zkušenost je zcela stejná. Trestá se převážně rychlá, nikoliv nebezpečná jízda.

Jaksi mi ta americko - ruská špiónská historka připomíná špatný vtip a nevěřím tomu, že vše bylo a je tak, jak se nám servíruje. Vždyť si nezaujatě zopakujte nahlas: špičkově vyškolení ruští špioni mají za úkol dlouhodobě se usadit v USA, nsavazovat zajímavé kontakty a pak sbírat a předávat do Moskvy informace. Chovají se ovšem tak diletantsky, že jsou záhy prozrazeni a pak léta sledováni a monitorováni. Po létech, kdy hrozí, že si toho všimli a mohli by utéct, jsou (až na jednoho) všichni zatčeni. Za pár dnů jsou vyhoštěni a vyměněni za čtyři americké špiony zadržované v Rusku...
Franzi Kafko, to je námět, co?

K doporučení Evropské komise, aby se ve státech EU chodilo do důchodu až v sedmdesáti letech mi napsal čtenář glos P. J. následující:
Pouhým prodloužením věku pro odchod do důchodu se nevyřeší přece nic. Nejenom, že se nebudou uvolňovat pracovní místa pro mladší, ale navíc soudím, že značná část zaměstnanců mezi 60 a 70 lety dobu pro odchod do důchodu promarodí, chtěně i nechtěně. Takto paušálně stanovit věk pro odchod do důchodu je přece evidentní nesmysl, protože už z principu bude existovat zase řada výjimek (horníci, hasiči, vojáci, policisté, některé stavařské profese, letectví, doprava atd.), protože je fyzicky nemožné a nemyslitelné, aby náročné a zodpovědné profese vykonávali lidé do 70-ti let. A jak se potom pro tyto lidi bude hledat uplatnění, v němž by to "doklepali" do důchodu po skončení jejich aktivní kariéry? Přece už dnes vidíme, jak obtížně shánějí práci lidé kolem padesátky a nyní si někdo myslí, že šedesátníci a sedmdesátníci na tom budou lépe? Asi ano, když to v Bruselu vymysleli.