PONDĚLNÍ GLOSY 21.06.2010

Miroslava Macka
Jaksi jsem těm handlům před volbou místopředsedů ODS nerozuměl: přece buď je kandidát schopnější než jiný, a pak handlů netřeba, nebo není, a pak jej handlem zvolit je velmi hloupé. Pražská ODS a David Vodrážka kupodivu veřejné přiznání takových handlů pokládali za "transparentní politiku". Křišťálová pitomost, spíše!
Naštěstí delegáti víkendového kongresu ODS konečně dali více na instinkt, než na chladný kalkul a zvolili nové vedení, jehož politický potenciál je značný. A chci věřit, že jej co nejvíce, nejraději beze zbytku, využije.
Největší nebezpečí ovšem vidím v tom, že Petr Nečas (který konečně dostal prostor projevovat se takový, jaký je, tedy velice schopný a komunikativní politik)a lidé kolem něho sice budou pokračovat v ozdravování politiky ODS seshora, ale do komunálních voleb už nedosáhnou na silně zakopané pozice a zaběhané vazby v krajích a velkých městech. Je pak na členské základně, aby jim v tom hodně a hodně pomáhala zdola.
Pokud se pak týká pražské ODS (na tvářích některých pražských delegátů kongresu byl znát přestálý šok), mám pro ni jednoduchou radu, jak příště dostat do vedení své kandidáty: přestat politikařit a navrhnout konečně kvalitní a důvěryhodné lidi.

Spousta delegátů kongresu a také někteří komentátoři vidí nečekanou (jak kým) prohru Davida Vodrážky v jeho úděsném projevu na kongresu. Ten projev ovšem nebyl úděsný, byl to standardní projev Davida Vodrážky, což zřejmě spoustě delegátů došlo. Jen se obávám, aby nové vedení ODS nepokračovalo v "kompenzační" politice a neuchlácholilo pražskou ODS nějakým tím ministerským křeslem pro bývalého prvního místopředsedu...

Také jsem včera po jazzu na Hradě slyšel názor jednoho sociálního demokrata, že se Nečasova koaliční vláda do dvou let zásluhou Věcí veřejných rozpadne.
Oponoval jsem mu dvěma důvody: jednak budou vládní a poslanecké funkce pro lidi z Věcí veřejných nové a neotřelé a rozhodně si jich budou chtít užít celé čtyři roky. Jednak po setkání s politickou realitou, která je zatraceně širší, složitější a mnohem více o konkrétní práci, než pořád dokola omílané heslo o korupci, rychle vyrostou z politické puberty...

Mirek Topolánek ve svém dopise delegátům kongresu (všimli jste si, jak nezajímavý byl v podstatě pro media?) tvrdí, že je to prezident Václav Klaus, který prosazuje Vlastimila Tlustého na post velvyslance v Kazachstánu. Dle MF Dnes "vysoce postavený člověk z okruhu vlády, který si nepřál být jmenován", Topolánkovu informaci potvrdil. Ministr zahraničí Kohout ovšem popírá, že by končící vládě navrhl nějaké jmenování velvyslanců. Současný velvyslanec Bedřich Kopecký o tom, že by měl být vystřídán, nic neví. Mluvčí Hradu včera nebral telefon (prezident Klaus slavil narozeniny a byl Jazz na Hradě).
Bude velmi zajímavé sledovat, zda měl "vysoce postavený člověk z okruhu vlády, který si nepřál být jmenován" pravdu a nebo jde o další z řady nepodložených kopnutí do prezidenta Klause.