ČTVRTEČNÍ GLOSY 3.06.2010

Miroslava Macka
Dobře informovaný kruh mi sdělil:
Vím, že dnešní tisk píše o VV způsobem, na který jste musel zareagovat na svých stránkách. Pravda je ale malinko jinde. Problémem nejsou VV, ale spíše TOP 09, která velmi zřetelně dává najevo, a to jak veřejně, tak při uzavřených jednáních, svou nevoli vůči VV. VV totiž nemají tak vyhrocené požadavky, jak se může podle médií zdát. Chápu sice postoj matadorů Schwarzenberga a Kalouska, na druhou stranu očekávám právě od nich politické zkušenosti a schopnost přesvědčit a vyjednávat.

Vakciny proti prasečí chřipce za 110 milionů se vyhodí. Pokud se s nimi nevyhodí i ti, kteří rozhodli o jejich nákupu, plýtvat se v tomto státě nepřestane.

Rozhodnutí o tom, co ve zdravotnictví je solidárně hrazeným standardem a co individuálně hrazeným nadstandardem je rozhodnutí ryze politi cké. A největší chybou by bylo vtáhnout do rozhodování lékařské odborné společnosti, z nichž každá by zákonitě lobbovala za svůj obor.
Právě to však chce učinit Česká lékařská komora: chce ve spolupráci s odbornými společnostmi urychleně připravit vlastní návrh.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž prohlásil á conto nových plánovaných stožárových vedení z Temelína: "Třeba severní Morava dnes vykazuje vysokou spotřebu, a přitom prakticky žádné energetické zdroje. A soustava se tomu musí přizpůsobit."
Této logice nerozumím: co takhle spíše postavit nové zdroje na severní Moravě?

Opět hrozí záplavy v ostravské lokalitě Žabník....no comment.

Lidé se opravdu často chovají jako kvasinky v šampaňském: namlouvají si , kterak vytvářejí skvost a nechápou, že nakonec zajdou ve srágorách na dně.
Velká španělská kampelička žádá vládu o 3 milardy eur, neboť rozpůjčovala hypotéky lidem a firmám, které je nikdy neměly dostat, a to na projekty, které nikdy neměly vzniknout.
V Číně hrozí do roka velký hypotéční krach: lidé si bez problémů půjčili peníze na nákup drahého bytu, ač měli šanci na splacení pár splátek. Mezitím ceny nemovitostí stouply natolik, že byt se ziskem prodali někomu, kdo měl opět na pár splátek a který byt po čase opět prodal za vyšší cenu....

Srbská umělkyně Marina Abramovičová seděla s přestávkami celkem 700 hodin na židli v neworském Muzeu moderního umění a zírala před sebe. Naproti ní si mohli sednout návštěvníci a zírat na ni. Kritika to nazvala "ojedinělým pojetím umění".
Předpokládám, že kdyby na návštěvníky vystrkovala zadek, nazvala by to "unikátním pojetím umění"...

Čtenář glos P. B. mi napsal:
Pokud by někoho, pane doktore, udivovalo to, co předvádí, tedy včetně mimiky, pan Jón, pak doporučuji shlédnout hru, kterou na stejné téma napsal před 400 lety Vilda Šejkspýr s názvem Kupec benátský, a kterou lze vidět v rámci stejnojmenných slavností v létě na Hradě s Bolkem Polívkou. Skvěle zahrané, zvláště jeho duet s panem Přeučilem....
Přeji krásný zážitek, leč bude vám z něho běhat mráz po zádech...