NEDĚLNÍ GLOSY 30.05.2010

Miroslava Macka
V následujících dnech si podle Paroubka nechá ČSSD provést sociologické analýzy, které mají vysvětlit, proč je výsledek voleb v rozporu s představami sociální demokracie a volebními průzkumy.
Takhle zbytečně vyhazovat peníze! Vždyť by stačilo, aby se Paroubek postavil před zrcadlo, pronesl svým obvyklým tónem některou z vět začínající "Tak se podívejte, pane redaktore..." a pořádně se podíval a zaposlouchal. Důvod volebního výsledku ČSSD bude mít rázem před sebou.
Tak to ovšem, pochopitelně, nebude: sociologická analýza se dozajista zmíní o nenávistné kampani ostatních stran proti ČSSD, bojující za zájmy obyčejných lidí, o spiknutí šéfredaktorů pravicových deníků, o podvratné činnosti Reflexu a mnoha a mnoha dalších faktorech, vyviňujících Paroubka z prohry...Ach, jo!


Také Ivan Langer by se měl velmi zamyslet nad tím, proč byl na Olomoucku vykroužkován z prvního místa a nedostal se do sněmovny a proč zde získala ODS nejmenší počet hlasů, ale hlavně by se měli nad svojí další činností v politice zamyslet další krajští funkcionáři ODS, doposud na krajské úrovni poklidně kolaborující s ČSSD...


Velmi zajímavou zprávu jsem včera dostal od pana P. H. Tady je:

Dnes večer se ve Žlutých lázních sešla zajímavá parta - Hrdlička, Dvořák, oba ODS, pak Háva, Kalouskův guru, a Janoušek s Bártou, kteří řídí Johna. Co dodat?


Ani lidovci, ani Zeman, ani Bobošíková se nedostali do sněmovny. Lidovci to ovšem budou mít obzvláště těžké: penězovody do Orla a dalších lidoveckých aktivit náhle vyschnou...
Také zelení prohráli na celé čáře, bohužel miliardy za jejich topolánkovské vládnutí budeme splácet ještě léta a léta, naštěstí jim už alespoň nemusíme nedobrovolně přispívat na chod strany: nedostali se přes tři procenta.

Kdyby chtěla být nová koaliční vláda hodně úsporná a hodně funkční, mohla by být toliko desetičlenná:

Předseda vlády
Ministr zahraničí
Ministr obrany
Ministr vnitra
Ministr financí
Ministr školství a kultury
Ministr životního prostředí včetně zemědělství
Ministr průmyslu, obchodu a dopravy
Ministr spravedlnosti
Ministr práce, sociálních věcí a zdravotnictví

Také koaliční rozdělení by mohlo být jednoduché: premiér plus tři ministerstva ODS, jediný viceremiér plus tři ministerstva TOP 09, tři ministerstva VV. Menší volební výsledek VV by byl zohledněn výběrem přidělených ministerstev.
Obávám se ovšem, že takto šetrná tato koalice nebude...Bohužel.Mirek Topolánek prozradil, že hodlá napsat knihu, v níž se "všechno dozvíme"... nechápu, opravdu nevím, proč se mi při čtení této zprávy vybavil epigram Josefa Spilky z roku 1936 o legionáři, generálovi , spisovateli a politikovi Rudolfu Medkovi:

Že ve Španělsku masakry jsou bědné,
že v Rusku vůdce střílejí si,
všechna ta hrůza před touhletou bledne:
generál Medek chystá nové spisy.