STŘEDEČNÍ GLOSY 26.05.2010

Miroslava Macka
Ministr financí Janota prohlásil, že státní rozpočet musí příští rok ušetřit 60 miliard korun. Myslím, že je nejvyšší čas využít zkušeností a znalostí exunionistického komisaře Vladimíra Špidly. Vždyť jen si vzpomeňte na jeho slavnou předvolební debatu s Václavem Klausem a ještě slavnější větu : Zdroje tu jsou. Tak, xakru, Vladimíre, sem s nimi! Teď by se velmi hodily!

Podle průzkumu veřejného mínění se třetina občanů bojí státního bankrotu. Průzkum bohužel neříká, kolik z nich bude přesto volit Paroubka...

My se tady dohadujeme o takových prkotinách jako je budoucí vítěz voleb, složení koaliční vlády či rozpočet a přitom nám unikají skutečně přelomové zprávy. Kupříkladu, že v USA konečně mají automobil jezdící na vodu... z Mexického zálivu...

Čtenář glos Z. M. mi zaslal "Doporučení voličům levice":
Vážení občané této země, chcete si pojistit vítězství sociálních jistot, vítězství levice? Chcete svým hlasem podpořit budoucnost obyčejných lidí?
Pojistěte si vítězství levicových stran a při volbách vložte do jedné obálky volební lístky ČSSD i KSČM současně, znásobíte tak sílu svého hlasu. Nebuďte lhostejní k budoucnosti svých dětí, toto je to nejlepší, co můžete udělat!
Můj dodatek: myslím, že tohle bychom měli doporučovat do voleb dnes a denně všem voličům levice...

Čtenář glos M. E. mi napsal:
Ve vašich glosách píšete o patáliích s přílohou k řidičskému průkazu. Přál bych si, aby v ČR byl systém, který funguje v USA. Řidičák, který má velikost kreditní karty, je jediným dokladem totožnosti, který je třeba mít ke styku se státní správou, bankami či policií. Průkazy vydávají jednotlivé státy, není to federální doklad a dále uvedené se proto může v jednotlivých státech mírně lišit: Řidičský průkaz se obnovuje jednou za tři roky. Podmínkou obnovení je, že dotyčný má splacené všechny pokuty, jinak prodloužení nedostanete. Výměna starého dokladu za nový se dělá přes internet, ale jednou za čas je třeba vyměnit fotku a udělat "vision test”, to je pak nutné dojít si pro ten doklad osobně. Jistě by nebyl problém vydání podmínit lékařskou prohlídkou po šedesátce, ale pochybuji, že by to někdo požadoval.
Summa summarum:
- Stačí jeden doklad na všechno
- Stačí praktická velikost kreditní karty
- Systém řeší vymáhání nezaplacených pokut
- Autority obtěžují občana jenom když je to nezbytně nutné
- Máte pocit, že státní správa pracuje pro vás a ne vy pro ni

Další mail na toto kocourkovské téma jsem dostal od MUDr. J. B.:
Prakticky denně potvrzuji "schopnost k řízení motorových vozidel". Ten formulář je dle zákona vzor, nikoli tiskopis. Je tedy nutné dle zákona dodržet obsah, nikoli formát.
Mám zmenšeny a okopírovány lístky A6, na ně mi tiskárna natiskne potřebné údaje o řidiči. Ten podepíši. Po složení na polovinu má velikost řidičáku, pohodlně se k němu vejde a za
2-5 let (dle zákona) napíši další.
Málokdo ten zákon četl, platnost není dva roky od vystavení, ale k datu narození, není-li vystaven více než půl roku před datem platnosti.
Tedy: Jestliže vystavím pacientovi v 60 letech tento lístek 4 měsíce před jeho jubileem, platí mu do 65tých narozenin.
Bohužel to neví ani policisté, takže jsou schopni ho pokutovat, i když doklad platí.