ČTVRTEČNÍ GLOSY 20.05.2010

Miroslava Macka
Ministr dopravy Gustáv Slamečka prohlásil (a vzhledem k vlastním zkušenostem nemám důvod mu nevěřit), že na některých regionálních tratích by se ekonomicky vyplatilo vozit cestující taxíky. Neměly by ovšem tyto zbytečné náklady platit namísto nás všech ti, kteří ty tratě nesmyslně léta a léta ponechávají v provozu a udržují?

Velmi nesouhlasím s tvrzením německé kancléřky Angely Merkelové, že padne-li euro, padne Evropa (tedy EU). Jen by se rozpadl nesmyslný projekt jednoho superstátu s téměř třicítkou států, jejichž historie, tradice, ekonomická úroveň, kultura i jazyk jsou zcela rozdílné.
Před mnoha a mnoha léty jsem byl členem skupiny evropských politiků (nazývali nás už tehdy euroskeptici), která vypracovala alternativní unijní projekt, tzv. Evropu á la carte. Tedy Evropu s volným pohybem zboží, lidí, myšlenek i kapitálu a se seznamem spousty a spousty společných projektů, z nichž by si každý stát svobodně zvolil, co si vybere a co ne, co se mu hodí a vyplácí a co nechce.
Politicky jsme to tehdy s euronadšenci projeli....bohužel.

Čtenář glos V. H. mi napsal skvělý mail:
Včera jsem si položil otázku jak je to vlastně s placením u lékaře a zda za vše může pouze politická vůle a zájmy občanů vyjádřených ve volbách zvolením populistů a za koho ti populisti vlastně kopou.
K tomuto zamyšlení mne přivedla zkušenost, kdy jsem byl odmítnut od dvou místních soukromých logopedů, které jsem obvolával a to z toho důvodu, že jsem jim chtěl za jejich služby, vylepšení výslovnosti písmenka r, zaplatit v hotovosti. V obou případech mi řekli, že si to nemohou dovolit, protože by se to nelíbilo pojišťovnám a mohli by přijít o smlouvu pro ošetření dalších pacientů. Doporučili mi, abych si raději sehnal doporučení, tzn. nejdříve zašel k obvodnímu lékaři, ten mi dal doporučení na ORL a s tím přišel k nim.
No, jedním slovem Kocourkov. Naštěstí se mi podařilo s jedním z nich domluvit, že po něm nebudu chtít účet a těch 400 kč za hodinu mu dám do kapsy. Pokud bude někdo namítat, že jsme společně s oním logopedem připravili stát o daň a další poplatky, klidně za onoho logopeda zaplatím DPH, daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Současně však budu požadovat vrácení peněz za vzniklé úspory, to je za svoji ztrátu času, vyšetření u dvou lékařů a logopeda, administrativu taktéž u dvou lékařů, jednoho logopeda a zdravotní pojišťovny, bankovní poplatky, práci úředníků na finančním úřadě, zdravotní pojišťovně atd... atd atd.. a klidně se vsadím, že na uvedeném případu vydělám a tím vymyslím ekonomické perpetum mobile.
Tím vším chci jenom říci, že je lidem neustále třeba vtloukat to hlavy, a to již od útlého dětství, že se o sebe mají starat především sami, protože jenom tak mohou být skutečně svobodní a bohatí. Jinak se totiž stanou pouhým stádem, se kterým si může dělat kdo chce co chce, to je čekat kdy bude oškubán, prodán nebo poslán na porážku a budou celý život čekat kdo jim co nasype do koryta.

Čtenář glos P.Š. mi napsal:
Rád bych Vás upozornil na rozhovor s p. Pírkem, z něhož bych vypíchl hlavně tuto část:
"Teoreticky existuje řada možností, jak dluhy zlikvidovat. První, co každého napadne, je přirozeně je splatit, jak to dělá většina lidí. Tato možnost je nejméně pravděpodobná. Znamenalo by to se uskromnit, vrátit se ve svém životním standardu výrazně zpátky a naopak začít více pracovat. Tuto možnost si většina lidí nepřeje."
více zde:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/stepan-pirko.php?itemid=9747


Přítel O. V. mi napsal:
V mediální záplavě záplav jsou poněkud upozaděny patálie, které, bohužel, ovlivní náš život daleko silněji, i když ne s takovou brutální bezprostředností jako přírodní katastrofy. Jedná se o průvodní jevy procesu, který je možno s trochou skepse (spíše smyslu pro realitu) nazvat pokračujícím krachem eurozóny.
Včerejší demonstrace v Athénách podobně jako dnešní v Bukurešti a budoucí v Lisabonu, Madridu, Dublinu a možná i v Praze (Rumunsko není v eurozóně ale zato už nějakou chvíli v EU), ukazují především na pozoruhodný jev, který lze nazvat jakousi symbolizací abstraktního zla, které poškozuje masy "nevinných a poctivě pracujících". Tímto symbolem jsou nenasytní kapitalisté, spekulanti, mezinárodní korporace, a bůhví co ještě.
Nikdo z politiků samozřejmě neřekne těmto "právem rozhořčeným masám", že se jedná o symbol zástupný, že na vině je všeobecná rozežranost a s ní související úpadek chuti k normální, otravné, každodenní práci, která velmi tvrdě ukazuje, jak těžké je jejím prostřednictvím získat jediné euro (korunu, dolar, lei, atd.).
Sociální dávky a různé jiné "bonusy", na který má "pracující nevinný lid" nárok, se pak odvozují od této skutečné práce skutečně pracujících lidí, jejichž kapacita už prostě nestačí na to, aby tuto "spravedlivě rozhořčenou masu" dále živila. Prostě konečně (doufejme!) padla kosa na kámen.

A přítelkyně D. W.:
Naše řeky mají těsný korzet, což způsobuje degeneraci vnitřností...

A čtenář glos J. M. mne upozornil na nejlepší britský výrok roku 1974. Zřejmě už tehdy MI6 monitorovala Paroubka:
Každý chlap je dobrý alespoň jako odstrašující příklad.