ÚTERNÍ GLOSY 18.05.2010

Miroslava Macka
A tak už je to tady zase: vítězství přírody nad lidskou zpupností a pýchou...a zase budeme investovat stovky a tisíce milionů do oprav a "vylepšování" domů a infrastruktur, které nikdy neměly v těch místech stát a být. Jenže lidé jsou holt nepoučitelní...
p.s.: Na www.macekvbotach.cz najdete velmi zajímavou mapu záplav Olomouce z roku 1997 s krátkým komentářem.

Další smutně legrační titulek Novinek.cz: "Většina Čechů je finančně negramotná, snadno skončí v pasti lichvářů."
Mnohem pravdivější znění: "Většina Čechů je finančně negramotná, snadno skončí v pasti populistických politiků."
Ti jsou totiž mnohem a mnohem nebezpečnější....!

Exministr školství Ondřej Liška je takovým exemplárním příkladem toho, kterak na školách (a to již od základního stupně) chybí výuka ekonomického minima.
Rozhovor ve včerejší MFDnes:
Přijel jste v hybridním autě. Kolik stálo?
Skoro půl milionu korun.
To nevypadá na úplně masové auto.
Tohle je cena docela přiměřená. Nicméně chceme prosadit, aby auta, která jezdí našetrný pohon, byla podstatně dostupnější než dnes.
Chcete je z našich daní dotovat?
Ne, ne, chceme to dělat jako jiné vyspělé státy, totiž využívat různých motivačních nástrojů k tomu, aby výrobky, které šetří přírodu a zdraví lidí, byly dostupnější. Například formou daňových úlev.

Exministryně zdravotnictví a plzeňská hejtmanka za ČSSD MiIlada Emmerová zaměstnává za naše nemalé daně svého přítele a bývalého senátora Františka Jiravu. Co pro Emmerovou dělá a za kolik, se ovšem nedozvíme: "Do toho Vám absolutně nic není", odsekla tázajícím se Lidovkám.
To se ovšem velice, převelice mýlíte, paní hejtmanko! Je mi velice do toho, jak efektivně zacházíte s mými penězi. Zřejmě Vám jde příkladem premiér Fischer, jehož jedenadvacetiletý syn stážuje taktéž za naše daně na Úřadu vlády jako "expert" na extremismus a taktéž nám "po tom nic není"...

Velmi trefně to dnes popsal Bohumil Doležal v Lidovkách: Veřejné vystupování Jiřího Paroubka je plné arogance a hrubosti. Pokud by se ovšem někdo pokusil nejen ho snad nedej Bože trochu napodobit, ale třeba jen ironizovat, začne ronit krokodýlí slzy o divoké nenávisti, jíž je obklopen.

Jean - Claude Trichet, guvernér Evropské centrální banky obhajuje svoje rozhodnutí z minulého týdne, že banka bude přímo nakupovat dluhopisy ohrožených zemí, tedy Řecka, Španělska,Portugalska a případně dalších, vskutku pozoruhodně.
Tištění miliard eur, za které se vládní dluhopisy nakoupí, prý nezvýší v Evropě inflaci...