ÚTERNÍ GLOSY 4.05.2010

Miroslava Macka
Státní dluh, tedy dluh nás všech, vzrostl za první čtyři měsíce o 78 miliard korun. Obávám se, že se i tak najde dost blbců, kteří to vezmou za důkaz, že je proto nezbytné volit Paroubka, který jim dá třináctý důchod a zruší poplatky ve zdravotnictví, takže bude opět "zadarmo"...

Slovensko, které je chudší než Řecko, mu má přispět 800 miliony eur ( tedy asi dvaceti miliardami korun) na půjčku, přičemž si tyto peníze bude muset samo půjčit. Někteří slovenští politici, kterým s e pochopitelně platit nechce, se ohánějí nedávno přijatou Lisabonskou smlouvou, která říká, že státy si za své závazky ručí samy. Jako by dávno nevěděli, že Lisabonská smlouva je shit...
Takže znovu připomínám mou dávnou větu: EU bude buďto taková, jakou ji chtějí mít velmoci, a to zvláště Německo a Francie, nebo nebude žádná.

Na střechu Úřadu vlády ve Strakově akademii opět vylezli nějací "ekologičtí aktivisté". Byli zadrženi policií, aby "podali vysvětlení". Nechápu jaké. Vylezli tam přece jen a jedině proto, že jinak by po nich a jejich názorech neštěkl ani pes.

Seznam lidských práv se nám začíná podivuhodně natahovat. Ve včerejším Respektu jsem si přečetl neuvěřitelnou větu šéfredaktora Erika Taberyho: "Jako by člověk neměl právo na neúspěch a pomoc."

Čtenář glos Z. H. mi napsal:
Pro pochopení vzniku , průběhu a predikce budoucího řešení řeckého dluhu je důležité číst válečnou literaturu popisující události druhé světové války. Ony totiž motivy a duševní obzory politiků, kteří řídili Evropu tehdá a dnes jsou podobné.
Vezměme si paralelu bitvy o Stalingrad a současnou řeckou krizi. Průběh bude totiž obdobný.
1.Začne to tím, že se naplánuje nesmysl, přes který však z ideologických důvodů "nejede vlak". Tenkrát letní německá ofenzíva v roce 1942, nesmyslně rozdělená do několika směrů. Dnes pokus unifikovat neunifikovatelné a řídit neřiditelné.
2.Odstraní se kritici tohoto nesmyslného plánu.
V roce 1942 odvolal Hitler soudné generály, dnes EU ostrakizuje neeurohujery.
3.Pokud fakta nesedí, tak se upraví.
V roce 1942 dostával Hitler raději jen dobré zprávy, jinak by se rozzuřil. EU zase věřila řeckým statistikám.
4.Vyčerpají se rezervy.
V roce 1942 síla, zásoby etc. německé armády. Dnes německé ekonomiky.
5.Problémy se zametou pod koberec a věří se iluzím.
V roce 1942 byly ignorovány výsledky průzkumu a věřilo se síle rumunských vojsk na křídlech. Včera a dnes byla ignorována varování soudných ekonomů, že takto to dál nejde a věří se řeckým slibům.
6.Nastane průs..r
V listopadu 1942 obklíčení Paulusovy armády. Dnes už Řecku nikdo soudný nepůjčí.
7.Odmítne se racionální, ale politicky nepříjemné řešení , tj. únik .
V roce 1942 rychlé probití se z kotle, kdy to ještě šlo. Dnes únik Řecka z eurozóny nebo raději i z EU.
8.Vymyslí se odklad řešení - letecký most ( i když se ví, že trvale nepomůže).
V roce 1942 iluze o zásobování Stalingradského kotle letecky. Dnes půjčka s tím, že se Řecko polepší a přestane žít na dluh. Titulky dnešních novin by tedy mohly znít : Festung Euro bude dočasně zásobována leteckým mostem.
9.Odloží se problém, ale drhne to a směřuje k ještě většímu prů..ru.
V zimě 1942/43 ztrácelo Německo další a další letadla, ale na zásobování kotle to nestačilo , vojáci mrzli a hladověli. Tak se vzala další letadla ale pořád se to nelepšilo. Dnes nebude první půjčka Řecku stačit, tak se půjčí ještě naposled, a ještě jednou etc.
10. Nakonec se to celé pos...e , ale ten kdo to způsobil se bude tvářit, že za nic nemůže a požádá své občany o další oběti.
Vsaďte se, že to takhle dopadne.


A tak jsem včera konečně spustil nové webové stránky www.macekvbotach.cz , jejichž součástí je i Viditelný Macek. Najdete tam ovšem i další rubriky, které Vás snad potěší...